Kaplamalı Sunta ve MDF

Teknik bazı işlemlerin ardından ortaya çıkan kaplamalı sunta ve MDF modelleri, mobilya sektöründe sıklıkla kullanılır. İthal edilen saf kütüklerin buharlama havuzlarında bazı işlemler görmesi ile ortaya çıkar. Ayrıca slicing ismi verilen bir makine yardımı ile son halini alır. Doğal ve teknik ahşap türleri sıklıkla bu yöntemler ile üretilir.

Modern ütülü kurutma aşamasının ardından, mevcut kaplamalı sunta ve MDF modelleri için istenilen nem oranı elde edilir. Boy, genişlik ya da kaliteler farklı çeşitlerde doğal ahşap kullanımına bağlıdır. Bu ahşapların paralel olarak kesilmesi sonucu, pek çok tür ortaya çıkar. Mevcut ahşapların isimlendirilmesi, kalitelerine göre; A, AB, B ve Astar olarak isimlendirilir.

Kaplaması yapılan ahşap ürünler, mobilya üreticilerinin beğenisine sunulur. Yapılan levhalar, siparişlerin türüne göre tek veya çift yüzlere sahiptir. Her yüzde farklı bir ağaç türü de bulunabilir. Kolay şekil almaları nedeni ile bu iki malzeme de çok sık kullanılır. Bununla birlikte aralarında birkaç fark bulunur:

  • Sunta malzemeler, MDF’ye göre daha yumuşaktır ve daha yaygın kullanılır.
  • MDF daha çok zemin kaplama işlemlerinde kullanılır.
  • Sunta malzemeler yaygın olarak mutfak malzemelerinde kullanılır.

Her iki türdeki malzeme de farklı renk ve desenlere sahiptir. Aynı zamanda diğer malzemelere göre daha uygun bütçelidir. Bu nedenle sık ve yaygın şekilde kullanılır. Ayrıca seçimlerinize farklı bir doğallık da katar.

Farklı kaplamalı sunta ve MDF kaplama modellerine Woodlent üzerinden uygun fiyatlarla ulaşabilirsiniz. Sitemiz üzerinden ürünleri inceleyerek ihtiyacınıza uygun ürünleri kolayca temin edebilirsiniz.

Kaplamalı Sunta ve MDF Arasındaki Fark Nedir?

Mobilya seçimi yapmak oldukça eğlenceli bir süreçtir. Ancak daha karlı bir alışveriş için eşyaların yapımında kullanılan malzemeler hakkında bilgi sahibi olunması gerekir. Yapacağınız araştırmalar sayesinde detaylı bilgilere sahip olmanız mümkündür. Bir mobilyanın kalitesini temelde, malzemesi belirler. Dolayısıyla kaliteli mobilyalar için daha dayanıklı malzemeler kullanılması gerekir.

En çok kullanılan kaplama türleri olan kaplamalı sunta ve MDF hakkındaki bilgiye sahip olmak, daha bilinçli kullanıcılar olmanızı sağlar.

MDF, farklı işçilikler ile ortaya çıkan, tasarım odaklı ahşap malzemelerdir. Sunta ise çeşitli odun talaşlarının, kimyasallar ile karıştırılması sonucu oluşur. Bu iki malzeme arasında dayanıklılık ve uzun ömürlü kullanım alanlarında da farklılık görülür. Marangozların sunta yerine dayanıklı olmaları nedeniyle MDF kullandıkları görülür. Ayrıca, sunta kullanımı her ortama uygun değildir.

Kaplamalı sunta ve MDF ile üretilen ahşaplar, sağlamlık ve estetik görünüm açısından hoş bir görünüm sağlar.

Suntalam Nedir?

Modern mobilya üretimlerine, suntalam ya da kaplamalı sunta ismi verilir. Ahşaba bir alternatif olarak öne çıkan kaplamalı suntalar, günümüzde yaygın şekilde kullanılır. Asıl olarak yonga levha olarak isimlendirilir. Ancak, ülkemizde üreten ilk şirketin ismiyle özdeşleşmesi sonucu, sunta ismini almıştır.

Sunta, ilk olarak odun taşlarının birbirine tutturulması ile oluşur. Daha sonra, reçine yardımı ile birbirine bağlanır. Verilen ısı ile birlikte bir ahşap türü olarak karşımıza çıkar. Doğal hayatta sunta tipi bir malzeme ile karşılaşmamız mümkün değildir. Sunta insanların daha uygun fiyatlı ahşap kullanımını mümkün kılmak için ortaya çıkarttığı bir malzemedir. Gelişen teknoloji ile suntaların yapılarının dayanıklılığı da artmıştır.

Yapılan özel kaplama işlemleri ile ortaya çıkan özel sunta kaplama işlemine suntalam ismi verilir. Bu sayede, suntalar daha dayanıklı hale gelmiş olur. Sektörel kağıt kullanımı ile yanma riski de en aza indirilmiş olur. Ayrıca yapılan suntalam işlemi, birçok farklı renk ve model ortaya çıkarır.

MDF Lam Nedir?

Orta yoğunlukta olan ağaç liflerinin oluşturduğu levhalara MDF ismi verilir. Orta sertliğe sahip olması ile birçok farklı alanda kullanılır. Vidaları iyi tutan yüzeyi sayesinde marangozlar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

MDF levha üzerine reçine yayılarak su geçirmez hale getirilmesi işlemine MDF Lam ismi verilir. Dekor kağıtlarının bir araya gelmesi ile oluşur.  MDF Lam oluşum işleminde teknoloji yardımı ile harika sonuçlar ortaya çıkar. Kapı ve mobilya üretimlerinde sıklıkla kullanılır. Kalınlaştırılmış panellerde de kullanıldığı görülür. Nem tutan bölgelerde genelde MDF Lam avantajlı bir malzeme olarak öne çıkar.

MDF kaplamalar ile kaplanan yüzeyler pürüzsüz bir görünüme sahip olur. Odunsu renklerin yoğun olarak görüldüğü yüzey renkleri hoş bir görünüm sağlar.  Diğer malzemelere göre daha dayanıklı bir yapısı vardır.

Suntalam ve MDF’nin Kullanım Alanları

Farklı mobilya türlerinde kaplamalı sunta ve MDF kullanılmaktadır. İskelet ve kaplama kısımları genellikle bu malzemeler ile üretilir. Dışarıdan görülmeyen kısımlarında sunta kullanılırken dış kısımlarında MDF kaplama kullanılmaktadır. Ürünlerin daha estetik bir görünüm kazanması için MDF kullanımı yaygındır.

Kullanılacak alanlar malzeme seçiminde önemlidir. Banyo ve mutfaklarda sıklıkla MDF kullanılır. Bunun nedeni, suntalamın neme dayanıklı bir madde olmamasıdır. Ortam şartlarına uygun olarak kullanılan mobilyalar, şartlara dayanıklı olmadığı takdirde kısa sürede eskime belirtileri gösterir.

Kaplamalı sunta ve MDF’nin çeşitlerinin tümüne Woodlent üzerinden ulaşabilirsiniz. Birbirinden farklı renk ve desenlerdeki ürünler arasından dilediğiniz seçimleri en uygun fiyatlar ile yapmanız mümkündür.

38 sonuçtan 1-24 arası gösteriliyor

Yan paneli aç