Blog

Ahşap Kaplama

Ahşap ürünlerinde istediğiniz ebatlar aradığınız kalite! Farklı seçenekleri olan ahşap ürünleri en uygun fiyatlarla Woodlent'te!

Ahşap, fotosentez yoluyla büyüyen, yani karbondioksitin atmosferden emildiği, yenilenebilir bir malzeme olduğu için, birçok çevresel faydası vardır. Ahşap yapı sera etkisine karşı koyar, sınırlı hammadde tüketimini içermez ve enerji kullanımımızı azaltır. Ahşap bugün nem konusunda bilimsel olarak iyi haritalanmış bir malzemedir ve kullanımıyla ilgili açık yönergeler vardır ve takip edildiğinde riskleri ortadan kaldırır.

Ahşap Kaplama Avantajları

Ahşabın türü rengi gibi çeşitli detaylar noktasında kullanıcılara görsel ve kalite noktasında çeşitli avantajlar sunulur. Bunların başında temel, taşıma ve inşaat teknolojisi için sağladığı düşük ağırlık yer alır. Malzemeyi hafif işleme araçlarıyla işleme yeteneği, daha sonra binada değişiklik yapma yeteneği ile esneklik sunar. Kısa seriler ve küçük projeler, çerçeve malzemesi olarak ahşap ile basit üretim yöntemi ve hafif malzeme ile daha ucuz hale gelir. Bu durum seri boyutlama avantajı sunar.

Endüstriyel inşaatta ek maliyet tasarrufları elde edilir ve genel olarak ekonomik olarak, esneklik, düşük ağırlık ve hızlı son montaj, daha büyük inşaat projeleri için bile daha fazla inşaatçının ahşabı seçmesini sağlayan bir ekonomi sağlar. Ahşabın özellikleri eksi derecelerde değişmeden kalır, +5 derecenin altındaki sıcaklıklarda küf ve çürüme oluşmadığından nem sorunları azalır. Bu yönüyle kış aylarının sert geçtiği bölgelerde sıklıkla tercih edilebilir.

Çevre Dostu Tasarımları ile Ahşap Kaplama

İnce oyulmuş elemanların olası varlığı ile çevre dostu, sürdürülebilir nitelikte estetik desenler ortaya konur. Kaplama işleminin uygulanacağı yüzeyin ne kadar dayanıklı olduğu, aldığı yüzey işlemine ve ahşabın cinsinin sertliğine bağlıdır. Pek çok yüzey, ovma tozu, ovma naylonu, çelik yünü veya benzerleri gibi güçlü veya aşındırıcı temizleyiciler tarafından zarar görebilir. Masif ahşap şişmeye veya büzülmeye ve düzleşmeye meyillidir, katı yüzeyler eğri, kavisli ve dalgalı hale gelebilir. Bu nedenle ahşap mobilyalar güçlü ısı ve nem değişimlerine maruz bırakılmamalıdır. Masif ahşap kullanmak yerine, örneğin bir sunta gibi her iki tarafına ince bir ahşap tabakası (kaplama) döşemek çoğu zaman tercih edilen sistemdir.

Ahşap Kaplama Özellikleri

ahşap kaplama çeşitleri

Ahşap kaplamalar sadece ürünün özellikleri ile değil mobilyanın yapıldığı malzemeden ve aynı zamanda dekoratif kaplama türünden de etkilenir. Bu noktada tercih edilen lamine kaplamalar bütçe dostu ürünler için sıklıkla tercih edilir. Niteliksiz bir yüzey üzerine sunta ya da MDF kaplama yapılabilir. Bu işlemin verniklenmesi ardından uygun kullanımlar ortaya konur. Ahşap kaplama özellikleri arasında öne çıkan unsur düşük fiyatlı basit ürün teknolojilerinin ortaya konmasıdır.

Ahşap Kaplama Bakımı

Yüzeylerin dış profilleri ahşap ile kaplandığı noktalarda uzun süreli kullanımlar için mobilya yağı veya benzeri bir kurutma yağı ile yılda birkaç kez yüzey koruma işlemi gerçekleştirilir. Bu yağı odun lifi yönünde ovalamak önemli bir adımdır. Yüzey kurumadan yaklaşık 15 dakika içinde ince zımpara ile zımparalayıp kuru bir bezle kurulanarak işlem tamamlanır. Yüzey birkaç gün geçse de kurumayabilir. Lekeler ve halkalar deterjan solüsyonu ile geçirilebilir. Daha ciddi durumlarda beyaz ispirto veya zımpara kağıdı kullanılır.

Eşsiz Tasarımlarla Ahşap Kaplamalar

Ev, okul, iş yeri, otel, ofis gibi akla her türlü yaşam alanında estetik tasarımlar için ahşap kaplamalar tercih edilebilir. Ahşap ceviz kaplama yanı sıra meşe, sapelli, kiraz, kayın gibi çeşitli türler üzerinden üretilir. Kişilerin kullanım alanı ve bu ahşapların özelliklerine göre tercihler gerçekleştirilir. Siz de özel koleksiyonumuz arasından yaşam alanınız için doğru tercihler gerçekleştirebilirsiniz.

Ahşap ürünlerin nemli ortamlarda yer almaması gerekir. Özellikle banyo, lavabo gibi alanlarda kullanımı önerilmez. Dış yapısında bozulma oluşabilir. Çoğu zaman ahşap kaplama oturma odası, yatak odası takımları gibi şık ve sade görünümlü bir dekorasyon elde edilmek istendiğinde tercih edilir.

Ahşap Kaplamalarda Doğru Bakım

Mobilyaların bakımını doğru şekilde yaparak mobilyaların ömrünü uzatmış olursunuz. Sıradan iç mekan mobilyaları parlak güneş ışığına veya ısıtma elemanlarına karşı konumlandırmamak avantajlı olur. Nemli gece havasında dışarıda bırakılmaması daha uygundur. Ahşap kaplama yüzeye sıcak bir bardak, cisim koyarken bardak altlığı koymanız gerekir. Yüzeye doğrudan renkli mum koymamanız daha iyi olur. Dökülen sıvıları hemen silmek olası iz oluşumunu önler. Markamız şık tasarımlı koleksiyonunu inceleyerek detaylı bilgiler edinebilirsiniz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir