المدونة

تلبيس قشر الخشب

Meşe Ahşap Kaplama Türü

Ahşap kullanımı evlerde, mobilyalarda ve uyumluluk sağlanan her alanda öne çıkan başlıca konudur. Genel olarak birçok alanda ve ürün yapımında kullanılan ahşapların yanı sıra ahşap kaplama seçenekleri de dikkat çekmektedir. Ahşap kaplama çeşitleri nelerdir sorusuna yönelik liste aşağıda sıralanmaktadır.

  • Yonga levha
  • Sunta levha
  • Kontrplak
  • MDF modelleri
  • Masif ahşap
  • Laminant, lamine ahşap

Ahşap ürünlerden yapılan kaplama çeşitleri özel ağaç dokularından yapılmakta ve en çok mobilya sektöründe kullanılmaktadır. Özel doku ve tasarıma sahip olan mobilyalardaki estetik görünüm ahşapların kaplama seçeneği ile mümkün olmaktadır. Bu durum malzemenin kalitesini de öne çıkarmaktadır. Çünkü sınırsız tasarımlar çıkarılması mümkün olurken zarif görünümler ve modern çağa uygun ürünler de üretilebilmektedir.

Ahşap Kaplama Çeşitlerinin Özelliği

Ahşap kaplama çeşitlerinin özelliği birkaç farklı durum içermektedir. Bu sayede ince işçilik gerektiren mobilya sanatına dair kullanım şekli de öne çıkmaktadır. Genel özellikleri aşağıdaki gibi sıralanır.

  • Ahşap kaplama çeşitleri genel olarak ahşap ürünlerin son hali olarak bilinir.
  • Ürünlerin kullanışlılık verimini arttırır.
  • İnce tahta parçaları olarak bilinen bu parçalar ağaçların kütük bölümlerinden çıkarılır.
  • Çeşitli ağaç türlerinden yapılan kaplamalar ürünlerin farklı isimlerle anılmasını da sağlayan bir tekniktir.

Ahşap kaplamalar mobilya sektörüne çok farklı bakış açısı oluşturmuştur. Çünkü gerek görsellik ve orijinalliği öne çıkaran detay olurken aynı zamanda ürünün şık, konforlu ve kaliteli olmasını sağlamaktadır. ince işçilik gerektiren detaydır. Birçok mobilyada teknik yönde kullanılan ürünlerdir. Her insanın beğeneceği özel tasarımlarda sıkça kullanılır. Bir koltuk takımında veya yatak odasında zarafeti görmenizi sağlar. Modernize görünüm, ürün mimarisi ile birleştirildiğinde akustik ve ortama ahenk katan mobilyaların öne çıkması mümkün olur. Birbiri ile uyumlu renk tonu ise bu ürünlerin genel yapısının özelliği sayılır. Örneğin; meşe ağacından yapılmış bir koltuk veya masanın takımı da benzer tonlarda olacaktır. Bu durum bir uyumluluk demek olurken karakteristik yaşam odalarını da meydana getirmektedir.

Ahşap Kaplamalı Yaşam Odaları

Ahşap kaplamalı yaşam odaları beraberinde kendiniz ve aileniz için farklı alanlar oluşturabilirsiniz. Bildiğiniz üzere her insan için önem taşıyan başlıca konu yaşadığı alanla ilgilidir. Özel hayat, mahremiyet, ev hayatı veya farklı birçok isimle belirteceğimiz konuya dair kullanılan ürünlerin çok önemli olduğu bilinmektedir. Misafirlerin ağırlandığı salon estetik bakış açısı sunması gerekir. Bu yüzden ağır koltuk takımları, salon yemek masası gibi seçimlerde özellikle ahşap malzemeden üretilmiş seçeneklerin ağır bastığı bilinir. Aynı durum yatak odasında da geçerlidir. Araştırmalara göre ahşap malzemeden üretilmiş mobilyaların estetik konfor sunarken rahatlık sağladığı da bilinmektedir. Bu nedenle en çok beğenilen ve fiyatı yüksek mobilyaların ahşap malzemeden yapılmış olduğu bilinmektedir.

İnsanın evi ne kadar konforlu ise o derece rahatlık sunmaktadır. Derme çatma eşya kullanımı her zaman sorun üreten bir ev hayatını ön plana çıkarır. Bu yüzden kaliteli ve uzun yıllar kullanılabilir eşyaların tercih edilmesi gerekir. Kaliteli eşyaların tercih edilmesinde de ahşap ürün içerip içermediğine dikkat edilmesi gerekir. Çünkü ahşap ürünler suni ürünlere göre daha dayanıklıdır.

Ahşap Kaplamalı Mobilyalar

Mobilyalar çeşitli ahşap kaplamalar beraberinde tasarım şeklinin son halini yansıtır. Ahşap kaplamalı mobilyalar dediğiniz vakit birçok ürünle karşılaşmanız mümkündür. Çünkü ahşap kaplama birçok yerde ve üründe kullanılır. Örneğin; ahşap laminant parke evin yer döşemesidir. Fakat ahşap kaplama beraberinde mobilyanın dizayn edilmesi de mümkündür.  İki farklı açıdan değerlendirilen üründür. Çeşitli ağaçlardan elde edilen parçaların bütünleşmiş halidir. Bu yüzden çok önemli bir konu olduğunu belirtmeliyiz.

Mobilyaların üretiminde veya yapımında kullanılması gereken ağaç kökenli malzemelerin tümü ahşap kaplama şeklinde geçmektedir. Masif kaplama, kontraplak, liflevha, yonga levha bunlara birer örnektir. Ayrıca kâğıt şeklinde ve reçine olarak ta kullanıldığı bilinmektedir. Oldukça hoş görünen mobilyalar bu kaplama malzemeleri sayesinde kalitesini ve fiyatını arttırmaktadır. Her mobilyanın marka farkı ve ürün detayı kullanılan malzemeler ile ölçülmektedir. Bu yüzden çok değerli ve üzerinde durulması gereken konu olarak bilinir.

Ahşap Kaplama Malzemesi Nedir?

Ahşap kaplamalarla ilgili araştırma yapan kişilerin sorguladığı konulardan biri de ahşap kaplama malzemesi nedir şeklinde yöneltilmektedir. Ahşap kaplama malzemeleri yumuşak ve sert olmak üzere 2 farklı türdeki ağaçtan temin edilen üründür. Yumuşak ağaçlar kapsamında sedir, sekonya, çam, selvi ve köknar ağaçları öne çıkar. Yumuşak ahşap kaplamalar için bu ağaçların parçaları önemli rol oynamaktadır. Fakat sert ağaç kullanılacak bir mobilya için gereksinim duyulan ağaçların sonbaharda yapraklarını döken ağaçlardan temin edildiği bilinmektedir. Sonbahar ağaçları ve sert ağaçlar ise dişbudak, gül ağacı, kiraz ağacı, ceviz, akçaağaç, tik ağacı, maun ve meşe ağacı şeklinde bilinmektedir.  bu ağaçlardan temin edilen parçaların belirli işlemlerden geçirilmesi ile ahşap kaplama ürünü şeklinde kullanıldığı bilinir. Mobilya, yapı ve daha birçok sektörde kullanılan ahşap kaplamalar günümüzün en popüler ürünleri arasında yer almaktadır.

اترك تعليقاً

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني. الحقول الإلزامية مشار إليها بـ *