المدونة

تلبيس قشر الخشب

ahşap kaplama

Evimizde, mobilyaların eşsiz ve güzel bir görünüme sahip olmasını hepimiz isteriz. Doğal görünümünün yanında rahat kullanımı ve her şeye olan uyumuyla ahşap kaplama ilk tercihlerimiz arasındadır. Üstelik çevre dostu ve geri dönüşümünün mümkün olması da ayrı bir cazibe katmaktadır.

ahşap kaplama

Ahşap Kaplama Nedir?

Bir ağacın kesilip kurutularak şekil verilmesiyle elde edilen ve doğal kullanıma da olanak sağlayan bir kaplama çeşididir.  Ahşap kaplama iki çeşit ağaç türü kullanılarak yapılabilir. Bunlar sert ve yumuşak ağaçlardır. Sert ağaçlar kendi aralarında, sonbaharda yaprak döken kiraz, ceviz, meşe, kavak, maun gibi türlere ayrılır. Yumuşak ağaçlarsa, çam, selvi, sedir, köknar ve sekoyadır. Pahalı ve lüks ahşap kaplama mobilyalar genelde meşe, kiraz ve akçaağaç gibi ince, sert ağaçlardan üretilir.

Bazı ağaçların kendi içlerinde ton ve renk farklılıkları vardır. Tabaka tabaka renk farkına sebebiyet verdiği için imalatçılarımız kaplama imalinde renklendirme işlemi yaparlar. Kötü bir görüntü oluşumunu engelleyerek renk farklılığını ortadan kaldırırlar.

Ahşap Kaplamayı Nerelerde Kullanabilirsiniz?

Evinizi sadece ahşap kullanarak inşa etmeniz mümkündür. Yani cephe kaplaması olarak ahşap kaplama kullanabilirsiniz. Bunun dışında iç mekanlarda da kullanım alanı oldukça geniştir. Genelde zemin, duvar, tavan, kapı, pencere, merdiven, mutfak mobilyalarında tercih edebilirsiniz. Dış mekân olarak da kullanımı yaygındır. Evinizin bahçesinde, havuz kenarlarında, verandalarda ahşap kullanımı ile doğal bir görünüm yakalayabilirsiniz. Kısacası, ıslak alanlar dışında birçok mobilya ve yüzeylerde kullanıma uygundur.

Ahşap Kaplamanın Avantajları

  • Sınırsız tasarım olanağı. Her ahşap kaplama, kaynağının sınırsız renk ve tonlaması sayesinde birbirinden benzersiz görünüme sahiptir.
  • Güçlü ve dayanıklıdır. Parçalanma ve eğilmeye karşı dirençlidirler. Sunta gibi işlenmiş zayıf ağaçlara ahşap kaplama levhası uygulamanız sayesinde dayanıklı hale gelir.
  • Daha önceden belirttiğimiz gibi çevre dostudur ve geri dönüşümü kolaydır. Asla çöp olmaz. Kullanım ömrü bittikten sonra, sunta ve MDF yapımında kullanılabilmeniz için ahşap kaplama atıkları ezilir. Ahşap kaplamalar ahşabın çok daha iyi kullanılmasına yardımcı olur. Çünkü mobilya yapımında ahşap kaplama yalnızca ince bir tabak olarak kullanılır. Normalde bir ağaç kütüğü sadece birkaç mobilya parçası için kullanılabilirken, aynı ağaç kütüğü bize çeşitli mobilya parçalarına kaplama malzemesi olarak kullanabileceğimiz ahşap kaplama levhasından çok sayıda verebilir.
Endüstriyel Ahşap Kaplama Nedir?

Endüstriyel ahşap kaplama, çeşitli ince ahşap kaplama tabakalarıyla oluşur. Her katmanının renklendirilmesi ayrı şekilde olur. Bu katmanların belirli yöntemlerle birleştirilmesi sonucu masif ahşap ortaya çıkar. Sonrasında, oluşturulan masif ahşaplar farklı teknik kesim yöntemleriyle dilimlenir ve mobilya üretimine hazır kaplamalar üretilmektedir.

Endüstriyel kaplama üretiminde, ortaya çıkan son ürünün çevreyi kirletmeden oluşması için doğal kaplamanın içindeki zehirli maddeleri çıkartacak üretim hatları kullanılmaktadır.

Nesli tükenmekte olan ağaçların koruma altına alınması, ormanların sürdürülebilirliğini arttırmak ve gelecek nesillere daha yeşil bir doğa bırakılması hedeflenir. Bu nedenle ağaçlandırma alanlarından hızlı büyüyen ağaçlar üretim için idealdir.

Endüstriyel Ahşap Kaplamanın Avantajları
  • Endüstriyel ahşap kaplama standart ölçülerde üretilmektedir. Bu sayede ahşabı sınırsız ve en az fireyle kullanabilirsiniz.
  • Malzeme tüm kalınlığınca renklendirilmektedir. Bu sayede, ilk cilalı kullanımdan sonra, zımparalayarak yeniden cilalayabilirsiniz.
  • En önemli özelliği, herhangi bir ağacı taklit etmez. Tamamıyla kendi öz karakterini, rengini, dokusunu alır ve modern iç dekorasyon ile uyum sağlar.
  • Bunlardan başka, sınırsız tasarım limitlerinde, farklı şekil ve renk uyumlarıyla değişik stiller ile grafik tasarımları oluşturmak da mümkündür.

Ahşap Koruma

Doğal yapı malzemesi olan ahşabı kullanmanız evimize zarif bir görünüm katar. Tabi bu zarifliği uzun süre koruyabilmekte önemlidir. Özellikle dış cephelerde, hava koşullarının ve rüzgârın sert olduğu yerlerde daha dikkatli olmalıyız. Güneş ışınları, su, nem ve birçok biyolojik faktör ahşabın yıpranmasında oldukça etkilidir. Bu yüzden, ahşap seçimi ve inşa etme süreci kadar, uygun ürünlerin kullanımı ve doğru uygulama ile de korumak önemlidir.

Ayrıca doğru boya seçimi ve ahşap kimyasal maddelerin farklı metotlarla ahşaba işlenmesi ve kullanım ömrünün uzatılması gerekmektedir.

Dış cephelerde; güneşe ve dış ortama dayanaklı, suyun geçişine karşı koyan ve içeriye girmiş olan su buharını da dışarı doğru çıkışına imkân veren, mikro gözenekli nefes alan boyalar kullanılarak ahşabın, doğrudan suyla temasında çürümesi engellenir.

  • Biyolojik zararlardan koruma: Ahşabın bünyesindeki rutubet oranı %20’yi aştığında mantar, küf ve diğer zararlı biyolojik canlıların ahşabı istila etmesi kolaylaşır. Bu tür istilalara karşı yüksek koruma sağlamak gerekir. Bunun için özel kimyasal koruyucular ile sentezli ürünleri kullanmalısınız.
  • Güneşten koruma: Ahşabın kimyasal yapısını oluşturan lignin UV ışınlarını absorbe ederek ahşabın bozulmasına neden olur. Bu bozulma ile ahşabın suya olan hassasiyeti artar. Bunu önlemek için ahşap yüzeye boya ve vernik uygulanır. Böylece, güneş ışığı ahşabın içine işlemeden yansır.
  • Su ve nemden koruma: Ahşap yüzeylerde gerek bağlantı noktalarından gerekse çalışma sırasında oluşan çatlaklardan suyun girmesini engellemek zordur. Bu yüzden, ahşap yüzeye su girişine karşı, su iticilik özelliği olan bir boya veya vernik ile korunması etkili bir çözümdür.

اترك تعليقاً

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني.