المدونة

Ahşap Ürünler

Binlerce yıl önce keşfedilen ahşap ağaç türü bitkilerden elde edilirken modern hayatın vazgeçilmez kaynağı ile ahşap ürünleri açısından önemini korumaktadır. Hatta bu önem katlanarak artış göstermektedir. Bireysel kullanımlardan ticari alanlara kadar birçok sektörde kullanılan ahşap özellikle mobilya ürünlerine hayat veren yegana malzemedir.

Ağaç ile Ahşaptan Neler Yapılır?

Ahşap ürünlerinin yaşama dahil edilmesinde sektöründe ve bölgesinde lider olan Woodlend sizlere muhteşem avantajlar sağlamaktadır. Evinizin, iş yerinizin, bahçenizin ve diğer yaşam alanlarınızda ihtiyaç duyacağınız ahşap malzemelerinizde hızlı çözüm kaynağı olmaktadır. Bu anlamda sağlıklı yaşamında kaynağı olan ahşap farklı şekil ve tasarımlar ile yaşam alanlarımızda tekrar hayat bulur. Ahşap mobilya yapımında kullanıldığı gibi gemi yapımı, ev yapımı gibi başlıca sektörlerde kullanılmaktadır. Öyle ki yaşamın her anında ahşap yanımızda olur. Kapılar, pencereler, spor aletleri, kulplar her zaman ağaç ile ahşaptan yapılan başlıca malzemeler olmaktadır. İhtiyaç duyulan kereste, kaplamalar, kontrplak, masif ve lamine parke en çok kullanılan malzemelerdir. Türkiye’de yaklaşık % 70 oranında inşaatta, % 10 ambalaj, % 20 mobilya sektöründe kullanılan ahşaptan bahsetmek mümkündür. Ahşaptan üretilen başlıca üretilen ürünler şunlardır;

  • Pencere ve kapılar
  • Parkeler
  • Koltuk, divan, kanepe gibi mobilyaların iskeletleri
  • Kağıt yapımı
  • Sandalye yapımı
  • Masa, sıra ve dolap gibi mobilya yapımı
  • Raflar
  • Merdiven
  • Korkuluk

Gibi onlarca eşya ve malzeme ağaç ile ahşaptan üretilmektedir. Böylelikle Ahşabın kullanıldığı sektörler önemli olur.

Ahşabın Farklı Sektörlerde Kullanım Alanları

Ahşap, günlük hayatımızda inkar edilmesi imkansız ve not edilmesi zor olan çok amaçlı kullanımlara sahip bir bitki parçasıdır. Ahşap eski zamanlardan beri insan tarafından kullanılmış ve bu devamı modern uygarlıkta da devam etmektedir. Öyle ki yaşamın her anına tanıklık eden özelliklere sahiptir. Böylelikle ahşabın başlıca kullanıldığı alanlar ve sektörler şu şekildedir.
Ev İnşaatında birçok yerde ahşap öncelikli olarak kullanılmaktadır. Erken dönemlerde, ev yapımında ahşabın kullanımı yaygın bir sahnelerdi. Bu yirmi birinci yüzyılda hala izleniyor. Dünyanın farklı yerlerinde ev yapımında ahşap, sağlamlığı ve gömme kalitesi nedeniyle döşeme, kapı ve pencere çerçeveleri gibi yaygın olarak kullanılmaktadır.
Modern dekorasyon sisteminde ahşaplar, bir evin içinde veya çatılarda yapay bahçecilik için basit dekorasyon için de kullanılmaktadır.
Plastik ve çelik yerine ahşaptan yapılan mutfak eşyaları, ev köşelerinin cazibesini ve güzelliğini artıran bir zarafet simgesidir. Ceviz ve meşe ağacından mutfak dolapları, yemek odası takımları üretilmektedir. Bunun yanında çok daha ekonomik ve sağlam olan MDF ile mobilya üretimleri oldukça yaygın olmaktadır.
Ayrıca el aletlerinin yapımında yine ahşaptan faydalanılmaktadır. En yaygın kullanılan ahşap el aletlerinin kulpları, fırınlarda kullanılan mutfak eşyaları olduğunda ısıya dayanıklı olmalarına yardımcı olurken, elektrikle çalışırken çarpma ihtimalini kapatır.
Müzik aletlerinin vazgeçilmek ham maddesi ahşaptır. Piyano, keman, çello, davul, flüt, gitar, kontrbas gibi müzik aletleri ve diğer birçok müzik aletinin malzemesi, mükemmel bir akort yapmak için ahşaba ihtiyaç duyar.
Ahşap oyuncaklar daha önce moda olduğu varsayılan sağlık bilincine sahip kişiler için plastiğe tercih ediliyor. Plastik, çocukların sağlığına zararlı kimyasalların bileşiminden başka bir şey değildir. Oyuncaklar ve spor aletleri uzun zamandan beri kulplar ve ana parçalar için ahşabı kullanmaktadır.
Ahşap en çok ticari kullanımlar için ön planda olmaktadır. Özellikle mobilya sektörünün en önemli kaynağını oluşturmaktadır. Bütçe, kullanım ve kalitesi ile zarafet açısından mobilyalarda kullanılan ahşap büyük avantajlar sağlamaktadır. Şu anda, ahşap mobilya pazarı çok karlıdır.
Gemi yapımında yine ahşap kullanılmaktadır. Gemiler ve kırsal balıkçı tekneleri ahşaptan yapılmıştır. Tekne ve gemi yapımında ahşap en önemli inşaat malzemelerinden biridir. Geçmişte gemi endüstrisi için sert ağaç ve yumuşak ağaç kullanılmıştır.
Kullanımı kadar ısıtma aracı olan ahşap binlerce yıl aynı görevi üstlenmektedir. Odun, tüm dünyada asırlık bir enerji kaynağıdır. Doğalgazın keşfedilmesinden önce yakıt, ormanlarda kolayca bulunabilen odunlar olduğu için insanların yakarak kullandıkları tek enerji kaynağı olarak da tanımlayabileceğimiz ana kaynaktı. Ağaçtan enerji kaynağı olarak genellikle çubuk, pelet, talaş ve odun kömürü kullanılır. Bu sektörde genellikle ucuz bitkilerden elde edilen ahşaplar kullanılmaktadır.
Eviniz ve diğer yaşam alanlarında ihtiyacınız olan ahşap ürünlerinin temininde Woodlend sizlere muhteşem fırsatlar sunmaktadır.

اترك تعليقاً

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني. الحقول الإلزامية مشار إليها بـ *