المدونة

Doğal Ahşap Mobilya Kaplamaları

Doğal Ahşap Mobilya Kaplamaları

Ahşabın doğal olması ile sizlere sunacağı faydası tartışılamaz. Ahşap fotosentez yoluyla büyür. Karbondioksiz atmosferde emilir ve yenilenebilir bir malzemedir. Mobilya üreticileri ahşap ürünlerin uzun süre kullanılabilmesi adına ahşabın özelliklerini ve uygulamalarını da bilmesi önemlidir. Ahşap organik bir malzemedir. Dolayısıyla Higroskopik ve anizotropik bir yapıya sahiptir. Bir çok alanda kullanım imkanı vardır ve termal, akustik, elektrik, mekanik, estetik bir çalışma olanakları sunar. Bir evi sadece ahşap kullanarak baştan sona inşa eder eşyalarını da bu ürünler ile yerleştirirsiniz. Başka bir malzeme ile bu kadar detaylı çalışmak mümkün değildir. Avantajı kadar dezavantajı da olan doğal ahşap mobilya kaplamaları bir çok faydası da söz konusu. Diğer malzemeler artan ısı ile genleşme yaşamasına rağmen ağaç ısıyla genleşmez, aksine kurur ve kurudukça daha da güçlenir. Ağaç sadece nem seviyesi yüzde sıfırın altına indiği zamanlarda genleşme yaşar. Bu durum bilimsel olarak açıklanmaktadır ve en kurak yerlerde dahi ağaçlardaki nemin % 5 in altına inmediği bilinmektedir. Doğal Ahşap ürünlerin kullanımı ile ses yalıtım yüzeyin kütlesi ile ölçülür. Ahşap kaplamalar ile ses yalıtımı çok mümkün değil ancak sesi emer ve gürültüyü engeller yankı yapmasını önler. Bu özelliği nedeniyle konser salonlarında kullanılması yoğundur.

Ahşap Estetik Özellikler Sunar

Evinizin dekore edilmesi, eşyalarınızın kaplanması gibi hususlarda ahşap estetik bir malzemedir. Her ağaca özel bir kaplama ve ürün yapımı söz konusudur. Bu ağaçların kendisine özgü bir rengi, kokusu ve tasarımı vardır. Ağacın kesilişine göre deseni değişir, dilimlenmesinde şekiller değişmektedir. Tercihinize göre farklı ağaç türlerini seçmeniz mümkün. Bu anlamda elde edilen doğal ahşap kaplama koyu vernikler ile boyanabilir ve sonradan da parlak ile mat dokunuşlar verilebilir. Ahşabın bakımı ile onarımları da kolay olmaktadır. Eski ahşaplar yenilenirken özel dokunuşlar ile çok daha farklı şekillere bürünebilir. Başka malzemelerden yapılan ürünler ile kaplamaların bakımı ile onarımları zor olur, maliyetlidir ve çoğu zaman atılırlar.

Ahşap Kaplama Avantajları

Doğal ahşap kaplaması hem iç hem dış mekanlarda rahatlıkla kullanılabilir. Yapılan kaplamalar hızlı nem alımını ve kaybı önlemektedir. Yüzey çatlamaları diğer sorunları ortadan kaldırır. Ağaçlar sayesinde çevre dostu estetik desenler ortaya koyan bir çevre dostundan bahsetmek mümkündür. Kaplamanın sertliğine göre uzun süre kullanım olanakları sağlar. Ahşap kaplamanın temizliğinde de dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Başlıca temizlikte ovma tozu, ovma naylonu gibi güçlü aşındırıcılar kaplamalara da zarar verir.
Bütçe açısından düşünüldüğünde lamine kaplamalar daha sık tercih edilmektedir. Ancak odanın kaplaması ile odada bulunan ahşap ürünlerin bütünlük sağlaması açısından aynı ağaç türü ile kaplaması da mümkündür. Bu kaplama da alternatifler arasında düşünülebilir. Bazı mekanlarda sunta ya da mdf ile kaplamalarda yapılmaktadır. Kaplama sonrası vernik ile renklendirme işlemi ile uygun kullanımlar sağlar. Ahşap kaplamaları diğer malzemelerden yapılan ürünlere göre çok daha bütçe dostudur.

Ahşap Kaplamalarda Bakım Önemlidir

Yapılan doğal ahşap mobilya kaplamaları da belli sürelerde korumaya alınması gerekmektedir. Mobilya yağı ya da buna benzer kurutma yağları ile yılda birkaç kez yüzeye uygulama yapılarak korumaya alınması gerekir. Yağı sürdükçe ovalamak ve ahşaba yedirilmesi gerekir. Yüzey kurumaya yakın zımpara ile zımpara yapıldıktan sonra kuru bezle temizlenir ve tozları alınarak işlem tamamlanmış olur. Yapılan çalışma birkaç gün kurumayabilir. Binlerce yıldır kullanılan ağaç ve doğal ahşap ürünlerini estetik olması ve bütçe olarak ekonomik olması açısından okul, ev, iş yeri, otel gibi bir çok mekânda tereddütsüz kullanabiliyorsunuz.

اترك تعليقاً

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني. الحقول الإلزامية مشار إليها بـ *