المدونة

Doğal ve تلبيس قشر الخشب

Ahşap ürünlerinde istediğiniz ebatlar aradığınız kalite! Farklı seçenekleri olan ahşap ürünleri en uygun fiyatlarla Woodlent'te!

Ahşap kaplama karmaşık olabilir. Ağaçlar, kendi benzersiz DNA’larına sahip doğal olarak büyüyen organizmalardır ve çoğu canlıda olduğu gibi, içinde büyüdükleri çevresel koşullara duyarlı ve uyumludur. Bu nedenle, aynı ağaç türünden iki parça bile aynı ormandan farklı sonuçlar üretebilir.

Bölgesel açıdan kullanacağınız alana göre bir ahşap kaplama ağaç türü seçilmesi gerekir. Bu anlamda iç mimar ve ağacın dilinden anlayan uzman kişilerden destek alınması gerekir. Bu çerçevede Woodlent sizlerin ihtiyacı olan teknik destek ve ağaç kaplama türleri hakkında uzman dokunuşlar yapmaktadır.
Ahşap kaplamada öncelikli olarak bazı sorulara yanıt bulunması gerekir. Ne tür ahşap? Yumuşak ağaç mı, Sert ağaç mı? Bu anlamda herhangi bir ‘ağaçtan’ cevap vermeden önce, kesinlikle bir ağaçtan olmayan ancak yine de aynı şekilde tadilat ile tamiri edilebilen birçok ‘ahşap’ ürün olduğunu belirtmekte fayda vardır. Bu anlamda ahşap kaplama tercihiniz;
• Ahşap kaplama yapılacak yerin kullanım özelikleri
• Ne kadar süre ile kullanılacağı
• Ahşabın dayanıklılık süresi
• Ahşabın nem ve sıvı teması görüp görmeyeceği
Gibi hususlar dikkate alınarak yapılması gerekir. Bu anlamda Woodlent uzman personeli sizlerin ihtiyacınıza göre hızlı, ekonomik çözümler sunmaktadır.

Yumuşak ahşap ve sert ağaçlar

Kaplama işlemi için yumuşak ağaç veya sert ahşabın sınıflandırılması, sadece ahşabın ağırlığı, yoğunluğu veya mukavemeti ile değil, meyveleri ve yaprakları ile belirlendiği için kafa karıştırıcı olabilecek başka bir alandır. Aslında bazı sert ağaçlardan daha sert olan bazı yumuşak ağaçlar ve bazı yumuşak ağaçlardan daha yumuşak olan bazı sert ağaçlar bulunmaktadır.

Ahşabın doğal renklenmesi

Ahşabın, taze zımparalandığında her zaman belirgin olmayan kendi doğal rengi vardır. Örnek olarak, çam, özellikle yaşlı çam, ham haliyle solgun ve neredeyse renksiz görünebilir. Berrak bir ahşap yağı veya verniği sürün ve bunlar ahşabın doğal karakterini ve rengini, normalde sıcak altın veya turuncu rengini geliştirecektir. Bazı insanlar bunun verdiği sıcak renklenmeyi sevse ve bundan zevk alsa da, bu herkesin zevkine göre değildir. Ahşabın pigmentli veya renkli bir ürünle işlenmesi durumunda, ahşabın doğal rengi de son renk üzerinde etkili olacaktır. Bir parça Çam ve Kayın ağacını aynı ahşap lekesi ile boyadığınızda oldukça farklı sonuçlar vereceğini görürüsünüz.

Ahşap iç Mekanamı Kaplanacak Dış Mekana mı?

Yumuşak ağaçlar ve sert ağaçlar hem iç hem de dış projeler için kullanılabilse de, bazı ahşap türlerinin pratiklik, maliyet ve gereken bitiş türleri açısından bazı projeler için diğerlerinden daha iyi olduğunu söylemek doğru olur.
Egzotik sert ağaçlar, yoğun ve yağ açısından zengin yapıları nedeniyle zemin kaplaması, bahçe mobilyaları ve diğer dış cephe projeleri için mükemmeldir. Doğal olarak dayanıklıdırlar, hava koşullarına ve küf ve diğer mantar ile böcek saldırısı türleri gibi biyolojik sorunlara karşı dirençlidirler. Ters tarafı, yoğun, yağlı yapıları nedeniyle, vernik veya boya ile kaplandıklarında, ahşabın yüzeyine iyi yapışma sağlamak ve cilanın yüzeyden ayrılmasını önlemek için dikkatli bir şekilde hazırlanmaları gerektiğidir.
Genel olarak, Çam ve Meşe gibi yaygın olarak kullanılan ahşapların boyanması, cilalanması, yağlanması ve lekelenmesi egzotik sert ağaçlara göre daha kolaydır. Uygun bir koruyucu ile doğru bir şekilde korunur ve doğru şekilde bitirilirse, dış ortamlarda çok iyi performans gösterirler ve doğru bakımı yapıldığında ömür boyu kullanılabilirler. Bu ağaçları kullanmanın bir diğer faydası da daha ucuz olmaları ve plastik dayanımlı ürünler veya daha kalın pigmentli veya renkli yağlar için daha uygun olmalarıdır.

Ağaçlarda Doğru Zımparalama

Doğru zımparalama, özellikle ahşap zeminlerde, iyi bir yüzey bitirmenin anahtarıdır. Daha önce boyanmış veya verniklenmiş bir tahta parçasını yağlamak istiyorsanız, eski yüzey kaplamasının tüm izlerinin tamamen kaldırılması zorunludur. Bunu yapmamak, yağın ahşabın bölümlerine nüfuz etmesini engelleyebilir ve bu da tutarsız bir cila ile sonuçlanabilir. Ahşabın çok ince zımparalanması, ahşabın yüzey gözeneklerini tıkayarak ahşap yağlarının nüfuz etmesini zorlaştırabilir. Bu, pigmentli bir ürün veya leke kullanılıyorsa yapışkan veya yapışkan bir yüzey veya tutarsız bir son ile sonuçlanabilir.
Ahşap zeminler, kademeli olarak daha ince zımpara kağıdı kullanılarak birkaç kez zımparalanmalıdır. Zeminin durumuna bağlı olarak, 120 / 150 kum pürüzsüzlüğüne ulaşana kadar çeşitli kumlarla birkaç geçişle başlamak için çok düzgün bir kum gerektirebilir. Zımparalama düzgün yapılmadıysa, tutarsız renk lekeleriyle boyama yaparken girdaplar, çizikler ve diğer garip desenler ve işaretler görünebilir. Bu olursa, tek seçenek düzgün bir şekilde zımparalamaya ekstra özen göstererek tekrar zımparalamaktır.

اترك تعليقاً

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني. الحقول الإلزامية مشار إليها بـ *