المدونة

تلبيس قشر الخشب

Ahşap ürünlerinde istediğiniz ebatlar aradığınız kalite! Farklı seçenekleri olan ahşap ürünleri en uygun fiyatlarla Woodlent'te!

Bazı ağaçların sert ve sağlam odunu, duvar ve kapı gibi yapı ürünlerinin ya da mobilyaların yapımına elverişlidir. Görünümleri ise renk veya damarlarının deseni bakımından yeteri kadar güzel olmayıp, bu durumda beklentinizi karşılamaz. Veya herhangi bir düzlemde dekorasyon amacıyla değişiklik yaratmak isteyebilirsiniz. Bu tür durumlarda ahşap kaplama işlemi yapabilirsiniz.

Eski Mısır’da 6.000 yıl önce mumya sandıklarına uygulanan bu teknik, oldukça eskidir. Yıllar içinde kullanım alanlarının giderek yaygınlaştığını söyleyebiliriz. Günümüzde dikiş makinesi kutularında, sandalyelerde, panel duvarlarda, sandıklarda, masa üstlerinde, piyanolarda, kapılarda ve duvarlarda kullanıyoruz. Ahşap kaplama için öncelikle, ilgi çekici desenlere sahip ince bir tahta levha gerekmektedir. Daha sonra bu levha, görsellik açısından zayıf, fakat sağlam tahta bir yüzeye tutkalla yapıştırılmaktadır. Böylelikle işlem tamamlanır.

Ahşap kaplama

Ahşaptan Kaplama Nasıl Üretilir?

Ahşap kaplama elde edilirken takip edilmesi gereken bazı aşamalar vardır. Şimdi bunlardan bahsedeceğiz.

 • Rekor sahipleri, endüstri alanında kullanılan ahşap kaplamanın büyük bölümünü alırlar. Ayrıca malzemede kazanç sağladığı için en iyi plakaları, kaplama üreten firmalara gönderirler.
 • Bu tomruklar sonradan kalınlıkları 3 mm’ye denk gelen ve boyutları 1/8 inçten fazla olan parçalar haline getirilir.
 • En ekonomik yol, soyma yöntemidir. Bu şekilde, tomruk uzun ve dönen bir bıçağın keskin ağzı önüne konur. Bıçağın her dönüşünde tomruğun üstünden ince bir katman kalkar. Böylece tomruk dev bir kâğıt rulosunu andıran kesintisiz bir levhaya dönüşür; sonradan bu levha istenen ebatlarda kesilerek kullanılabilir.

 Duvarlarınıza Ahşabın Kaliteli Dokusunu Kazandırmak İçin Nedenler

 • Estetik:Ahşap bulunduğu ortama renk ve sıcaklık katan bir maddedir. Bu nedenle evinizde daha güzel ve sıcak bir görünüm sağlamak için ahşap kaplamayı tercih edebilirsiniz.
 • Sağlık:Ahşap kaplama sayesinde nem alışverişi sağlanır. Nem dengesi korunur.
 • Akustik:Eğer akustik, eviniz için önemli ise duvarlarınıza ahşap kaplama yaptırabilirsiniz.
 • Psikolojik:Ahşap görüntüsü ve sıcaklığı ile insana huzur verir. Dolayısıyla, ahşap kaplama yapılan bir mekan psikolojinizi olumlu etkileyecektir.
 • Koruma:Duvarlara ahşap kaplama uygulandığı zaman eşyalar, duvara sürtünse dahi zarar görmezler.
 • Değer Arttırmak: Uyguladığınız mekanın maddi değerini arttırırsınız. Ev, iş yeri, ofis fark etmeksizin ahşap kaplama ile atmosferde estetik ve dikkat çekici bir görünümü elde edebilirsiniz.

Kaplamada Ahşap Kullanımı Hakkında Önemli Bilgiler

Yumuşak ağaç ve sert ağaç kullanılmaktadır. Kaplama levhaları bir ahşap koruyucu ile işleyebilirsiniz ya da zamanla havaya bırakabilirsiniz. Ahşap tipinin özel olduğu durumlarda genellikle koruyucu bir işlem gerekir. Çam, beyaz tahta ve sekoya yumuşak ağaçlardır. Tipik olarak, ahşap koruyucu gerektirler. Sedir, köknar ve karaçam gibi diğer yumuşak ağaçlar ise çoğu zaman koruyucu bir işlem gerektirmez.

Kaplama için kullanacağınız ahşabı, çoğunlukla, dayanıklılığına göre sınıflara sınıflandırırız. Kaplamada kullanacağınız ahşabın dayanıklılık değerleri çoğunlukla orta ila yüksek dayanıklılık arasındadır. Orta derecede dayanıklı kaplama ahşabına ortalama 10-15 yıl süre bakım yaptırmayabilirsiniz. Çok dayanıklı olarak sınıflandırdığımız ahşap kaplama, 15 ile 25 yıl arası bakım gerektirmeden dayanabilir. Meşe ve sedir en dayanıklı kaplama malzemeleridir. Çam ve köknar ağaçlarından yapılan kaplamaların dayanıklılığı ise zayıftır.

Ahşabın Zarar Görmesine Sebep Olabilecek Unsurlar

Mantarlar
Mantarların sadece havada üremesi mümkün olduğundan ahşap kuru kaldığı ve havalandırıldığı sürece mantar üremesi oluşmaz.

Isı
Odanızın ısısındaki değişimler ahşabın nem dengesi ile oynar.

Su ve Nem
Ahşabın özündeki su miktarı azalırsa ahşabın kurumasına, çatlamasına ve büzülmesine sebebiyet verir. Bunun sonucunda estetik görüntüsü zarar görür.

UV Işınları
Ağacın hücrelerini birleştiren, yapıştıran maddeye Lingin adı verilmektedir. UV ışınlarına maruz kalmak ahşabın içindeki lignini zedeler. Birbirine yapışmayan ahşap hücreleri parçalanır ve ahşabın yapısının bozulmasına neden olur. Bu durum sonucunda ahşap, suyu daha çok geçirebilir.

Ahşap kaplama

Yangın

Bildiğiniz üzere ahşap yanıcı bir maddedir. Ahşap kaplama yaptırdığınız zaman yangın ihtimalini ortadan kaldırmak amacıyla iki yol izleyebilirsiniz. Birincisi ahşap ve yüksek ısı arasında mesafe sokmak için kireçli, alçılı, killi sıvalar çekmektir. İkincisi ise ahşabın üzerini aleve dayanıklı boyalar ve vernikler kullanarak boyamaktır.

Ahşap Kaplamalarınızı Korumanız İçin Öneriler

 • Eğer ahşap yüzeylerinizi boyatmayı planlıyorsanız yağ, kir, toz gibi etmenlere karşı ise selülozik tiner kullanarak temizlemelisiniz. Gerekiyorsa bu işlemin ardından zımpara da yapmanız icap edebilir.
 • Yağmurlu havalarda bir işlem yapmanızı tavsiye etmeyiz.
 • Ahşabın rutubetini %20-22’nin altında tutmanız tavsiye ediyoruz.
 • Ahşap bakımı gerektiği dönemlerde, bu bakımı aksatmamanızı tavsiye ederiz. Zaten oldukça uzun aralıklarla bakım ihtiyacı duyacaksınız.

Bu şekilde bahsettiğimiz vakit, bakımı çok emek gerektiren bir şeymiş gibi gözükse de, değildir. Tüm bu maddelere sadece, uzun vadede meydana gelmesi muhtemel her türlü sonuçtan sizi sakınmak için değindik. İşin aslı bunlar kaliteli bir kaplama yaptırdığınızda uzak ihtimallerdir. Ayrıca, kullanımı üretim aşamasının yanında oldukça kolaydır. Bu işlem sonucunda evinize, ofisinize katacağınız  estetik hava paha biçilmezdir. İçinizi huzurla, evinizi görsel şölenle donatın.

اترك تعليقاً

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني. الحقول الإلزامية مشار إليها بـ *