المدونة

Kaplamalı Sunta ve MDF Nedir? Aralarındaki Farklar 

Ahşap ürünlerinde istediğiniz ebatlar aradığınız kalite! Farklı seçenekleri olan ahşap ürünleri en uygun fiyatlarla Woodlent'te!

Ev dekorasyonunda en çok tercih edilen kaplamalı sunta ve mdf modelleri ile evlerinizde ahşap şıklığını yakalayabilirsiniz. Kolay kullanım imkanı ve sağlık üzerindeki olumlu etkileri sayesinde ahşap mobilyaların kullanım oranı her geçen gün artmaktadır.  

Endüstriyel mobilya üretiminde sık tercih edilen ürünlerden birisi masifken günümüzde çeşitlilik artmıştır. Masif ahşabın yanı sıra bu ürünlerde çok sık tercih edilen ahşap ürünler arasında yer almaktadır.  

İki modelin özellikleri birbirinden farklı olduğu için kullanım alanları da farklıdır. İkisi birbiri ile çok karıştırılmaktadır. Ancak özellikleri açısından farklılıklar bulunmaktadır. Kaplamalı sunta ve mdf arasındaki farklar nelerdir öğrenmek için yazımıza göz atabilirsiniz.  

kaplamalı sunta ve mdf

Kaplamalı Sunta ve Mdf Ne Demek? 

Diğer adıyla suntalam özel sunta kaplama işlemi için verilen bir isimdir. Burada amaç suntanın dezavantajlarını ortadan kaldırmaktır. Bu işlemde yonga levha su geçirmez ve yanmaz özellikleri olan bir kağıt ile kaplanır. Bu kaplama ile ortaya çıkan madde ise suntalam yani kaplamalı sunta olarak adlandırılmaktadır. 

Mdf işleminde ise öncelikle sert ve yumuşak ahşap kalıntıları parçalanıp ahşap lifine çevrilmektedir. Daha sonra basınç ve yüksek ısı altında, mum ve tutkal reçine ile levha oluşturulur. Levha şeklinde tasarlanmış bu ürüne Mdf denir. Mdf kelimesi aynı zamanda orta yoğunlukta levha anlamına gelir. Kaplamalı sunta ile mdf nedir, bu şekilde açıklayabiliriz.  

kaplamalı sunta ve mdf

Mdf’nin Kullanım Alanları ve Avantajları Nelerdir? 

Mdf ahşabın birçok kullanım alanı vardır. Mutfak dolap, gövde ve kapakları, banyo dolapları, televizyon üniteleri, sehpa, kitaplık, yemek masası gibi her evde bulunan ürünlerde Mdf rahatlıkla kullanılabilmektedir. Kaplamalı sunta ile mdf arasındaki fark mdf’nin daha çok renkli mobilyalarda ve nemli alanlarda tercih edilebilmesidir. 

Mdf özellikleri ise genel olarak şöyledir: 

 • Mdf ahşap çok daha yoğun bir dokuya sahiptir. 
 • Suya ve darbelere karşı oldukça dayanıklı bir yapısı vardır. 
 • Neme daha çok dayanıklı olduğu için nemli alanlarda tercih edilmektedir. 
 • Çekme ve eğilme açılarından çok daha güçlüdür. 
 • Freze işlemi ile mdf ahşaba rahatlıkla şekil verilebilmektedir. 
 • Yüzeyi çok daha pürüzsüz ve homojendir. Bu nedenle boyama ve şekil verme işlemleri kolaylıkla yapılmaktadır. Renkli mobilyalarda tercihe edilmesinin sebebi de budur. 

Kaplamalı Sunta Kullanım Alanları ve Avantajları Nelerdir? 

Kaplamalı sunta yani diğer adıyla suntalamın da evlerde kullanım alanı oldukça geniştir. Her türlü ahşap için sizler de kaplamalı suntayı tercih edebilirsiniz. 

En çok kullanıldığı alanlar ise banyo dolapları, televizyon ünitesi, yemek masası, kitaplık, mutfak dolapları ve karşılama masası gibi alanlardır. Her türlü iç dekorasyonda kaplamalı sunta ve mdf kullanılabilir.  

Özellikleri ise şöyledir:  

 • Kaplamalı sunta çok daha ekonomik bir seçim olarak öne çıkar. 
 • Daha hafif bir yapısı olduğu için kolayca taşınabilmektedir. Değiştirilebilir özelliği de bulunmaktadır. 
Kaplamalı Sunta ve Mdf Arasındaki Farklar Nelerdir? 

İkisinin arasında birçok açıdan fark bulunmaktadır. Bu farklara göz önünde bulundurarak sizler de hangi ahşap malzemeyi seçeceğinize karar verebilirsiniz. Kaplamalı sunta ve mdf arasındaki belli başlı farkları şöyle sıralayabiliriz:  

 • Aralarındaki farklardan birisi yoğunluklarıdır. Mdf ahşap kaplamalı suntadan çok daha yoğun bir içeriğe sahiptir. Sunta içinde boşluklar olsa ise bile mdf küçük ahşap parçalarının birleşiminden oluştuğu için boşluksuz özelliğe sahiptir. Bu sebeple mdf vidalama işlemleri çok daha kolay yapılmaktadır. 
 • Diğer farkları ise ağırlıktır. Kaplamalı sunta çok daha hafiftir ve kolayca taşınabilmektedir. Özellikle sık sık taşınan birisiyseniz kaplamalı sunta sizin için daha iyi bir seçim olacaktır. 
 • Suya ve neme dayanıklılık konusunda mdf daha çok öne çıkan bir ahşap türüdür. Sunta su ile temas etmesi halinde zarar görür. 
 • Mukavemet özellikleri bakımından da aralarında farklar bulunmaktadır. Özellikle çekme ve eğilme gibi durumlarda mdf suntaya göre daha dayanıklıdır.  
 • Kaplamalı sunta ve mdf ahşap arasındaki farklardan bir diğeri ise yüzeyleridir. Mdf ahşabın yüzeyi diğerine göre daha çok kusursuzdur. Bu nedenle boyanmaya ve şekil verilmeye daha uygun bir yapısı vardır. Mdf ahşap freze işlemi ile kolaylıkla şekillendirilir. Kaplamalı suntanın bu şekilde bir özelliği yoktur. 
Kaplamalı Sunta ve Mdf Ortak Özellikleri Nelerdir? 

İkisinin arasında yukarıda saydığımız üzere birçok fark vardır. Ancak iki ürünün de ahşap maddeden yapılmış olması ve ev içi dekorasyonda kullanılmaları ise ortak özellikleri olarak görülebilir.  

İki üründe evlerde birçok alanda kullanılabilmektedir. Mutfak dolapları ve kapaklarının yapımının yanı sıra banyoda bulunan dolap kapaklarında da bu iki madde tercih edilebilir. Bununla birlikte evin genel iç dekorasyonunda da kaplamalı sunta ve mdf rahatlıkla kullanılır. 

Çalışma masası, yemek masası, orta sehpa, TV ünitesi, kitaplık ve dolap gibi işlevsel ürünlerde ister iki ürünü de tercih edebilirsiniz. Ürün özellikleri ve yapısına göre kaplamalı sunta ya da MDF tercih edebilirsiniz. Bu noktada dikkat etmeniz gereken üründen beklentileriniz ve ürünü kullanacağınız alandır. Kaliteli üretim süreci ile Woodlent’i tercih edin ve ahşabın şıklığını evinize yansıtabilirsiniz.

اترك تعليقاً

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني. الحقول الإلزامية مشار إليها بـ *