Blog

Ahşap Duvar Kaplamanın Değeri

3193 Model Kaplama Marküteri

Ağaç binlerce yıldır farklı şekillerde evlerimize ve hayatlarımıza girmiştir. Bu çerçevede halen ahşaptan yapılan ürünler hayatımızı kolaylaştıran başlıca unsurlardır. Ağaç eşya olmanın yanında duvar kaplamaları ile evimize ve iş yerimize estetiklik verir, sıcaklık kazandırır. Bu anlamda ihtiyacınız olan ahşap kaplama ve modelleri Woodlent ile kaliteli olarak sıcak dokunuşlara imza atıyor.

Binlerce yıldır popüler olan ağaç son yıllarda kaplama sektöründe de önemli bir sanat haline geldi. Bu kadar zaman aşımına rağmen halen popüler olan ağacın aksine daha çok tercih edilmesi ve talep artışı ne denli önemli olduğunun göstergesi oluyor. Özellikle son yıllarda yapılan kaplamalar ön plana çıkmış durumda. Kaplamada kullanılan ahşabın türü kadar sunta, lif levhalar ve paneller ile yapıştırılmış ince dilimlerle yapılabilmektedir. Bu durum tamamen bütçe ile alakalı olarak farklı ağaç türleri en güzel haliyle evinizi süsler. Duvar ahşap kaplamalarında 3 mm ve daha ince ürünler kullanılmaktadır. Dolap kapakları, tavanlar, dolap panelleri, parkeler ve mobilya parçalarında modern görünüm kazandıran ahşap kaplama antika dokusu ile farklı estetiklerde vermektedir.

Ağaç türlerine göre kaplamalarda desenler değişmektedir. Böylelikle ahşap kaplamalarda yapılan sanatlar mobilyaya yansır. Kendilerine özgü yapısı ile dokusu sayesinde ayrı bir güzellik sunar. Bölgeye göre farklı türlerde yetişen ağaçlar sebebiyle daima sınırsız tasarım olanakları sağlayan ahşabın işlenmesi ile son halini alması ahşap kaplamalar ile gerçekleşir. Bu kaplamlar sayesinde evinizin ve iş yerinizde her yeri kaplayabilirsiniz. Örneğin mutfağınızda dolap kapaklarına uyumlu olarak beyaz eşyalarınız aynı kaplama kapatılabilir. Bu sayede daha estetik bir görünüm kazanacaktır.

Estetik olmasının yanında modern bir görünüm kazandıran kaplamalarda tercih sizin talebinize göre değişmektedir. Günümüzde özellikle hastane gibi büyük iş yerlerinde ahşap kaplamalar gözlere çarpar. Hastanelerin ve büyük kuruluşların bu tarzı güzel görüntü verirken ayrıca sıcak bir ortam oluşmasında yardımcı olur. Genel itibarla bakıldığında kaplamalar sert ağaç türlerinden yapılmaktadır.

Farklı kaplama sanatlarından bahsetmek mümkündür. Ağacın sertliğine göre değişiklik söz konusudur. Bu anlamda Afromazi model ahşap kaplama bunlara örnek olabilir. Açık renge sahip olan ağacın dar olan yerlerde kullanılması yaygındır. Bu sebeple koridorlar genelde bu ağaç ile kaplanır.

Ülkemizde özellikle mobilya sektöründe en çok kullanılan ahşap kaplama türü Amerikan ceviz kaplamadır. Bütçe açısından uygunluk sağlayan bu kaplama Afromazi modele göre daha alacalıdır. Kabarcıklara sahip olması farklı tonlar yansıtır. Böylelikle bürolardaki kaplamalarda öncelik verilir.

Her cins ağaçtan kaplama söz konusu olabilir. Ancak sert olmaları avantaj sağlar. Bu sertliğe sahip Anigre ahşap kaplamaları da temizliği ile alternatiflerden biridir. Kolay temizleme seçeneğinin olması nedeniyle hanımlar tarafından daha çok tercih edilir. Kaplamada öncelik yıpranma ve deformasyona karşı dayanıklı olmasıdır. Bu anlamda Anigre deformasyonlara karşı sağlam bir ağaç türüdür.

Ülkemizde en çok ağaç kaplama türlerinden birisi kayın ağacıdır. Beyaz kayın tercihin ilk sırasında yer alır. Açık renkli olması kişilerde daha ferah bir görüntü vermesine neden olur. Krem rengi ile daha az kullanılan bölgelerde yapılan kaplamalar dikkatleri üzerine çeker. Bu sebeple ülkemizde daha çok misafir odalarında kayın ağaç kaplamaları yapılmaktadır.

Ağaç kaplamada bütçeler önemli hususlar. Bu çerçevede ülkemizde yetişen ağaçlardan yapılan kaplamalar muhasebe açısından uygun olanlarıdır. Kayın ağacından sonra en çok yetişen ağaç çam ağaçlarıdır. Dayanıklılığı ile çam ağacı ön plana çıkar. Aynı zamanda krem rengi ile açık olması uzun yıllar ferah kullanım ömrü sağlar. Leke tutmaz ve hızlı temizlik mümkündür. Çam ağaçları kaplamalarda toz tutmaması nedeniyle daha çok tercih edilmektedir. Ayrıca bu durum hijyen açısından da önem arz eder.

Ağaçların dokusu ile rengi kaplamalarda görsellik açısından önemli hususlardan biridir. Bu sebeple duvarlar ile mobilyaların kaplamasında en elverişli kaynaktır. Ahşap bulunduğu ortama sıcaklık ve renk katan önemli bir maddedir. Bulunduğunuz yeri daha estetik yapması açısından ahşaplar tercih edilebilir. Bununla birlikte nem dengesini koruması nedeniyle en sağlıklı ürünlerden birisi olarak gösterilmektedir. Duvarlarda meydana gelecek yankılar gibi sorunları ile akustiği ahşap ile sağlayabilirsiniz. Birçok konser alanı bu sebeple ahşaplar ile kaplanmıştır.

Rengi ile huzur veren ahşap kaplamalar psikolojiyi de olumlu yönde etkilediği uzmanlarca yapılan açıklamalardan anlaşılmaktadır. Bu sebeple psikiyatri klinikleri ve hastanelerinde ahşap ürünler ile kaplamalar tercih edilmektedir.

Ahşap kaplama alanları göze hoş gelir ve mekanın kalitesi ile değerini artırmaktadır. Duvarların kaplanması sayesinde ayrıca koruma görev üstlenen ahşaplar ayrıca dikkat çekici görünümler sunar.

Kaplamanın yapıldığı mekana göre farklı ağaç türlerinin kaplanmasında süreler önemlidir. Bu aşamada orta ve uzun vadeli sürelerden bahsedilmektedir. Orta derece olarak dikkate aldığınız kaplamalarda yaklaşık olarak 15 yıl bakım gerekmeyebilir. Uzun vadede çok dayanıklı ağaçlar ile yapılan kaplamalarda ise bu durum 25 yıla kadar çıkmaktadır. Bu anlamda kullanacağınız kaplamalarda ağaç türü meşe ve sedir olması gerekir. Bu ağaçlar en dayanıklı kaplama ömrü sunarken köknar ve çam ağaçlarından yapacağınız kaplamalar zayıf kalabilmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *