Doğal Ahşap Kaplama ve Kullanım Alanları

Doğal ahşap kaplama modelleri, çeşitli ahşap kaynaklı ürünlerin vücut bulmuş son halidir. Ürünlere sağlanan son işlem için kullanışlı bir yöntemdir. Ahşap kaplamalar genellikle ağaç kütüklerinin işlem görmesi ile ortaya çıkan ince tahta dilimleridir. Ağacın kesilmesi ya da kurutulması sonrasında çeşitli ahşap kaplama modelleri ortaya çıkar.

Hiçbir işlem görmeyen, doğadaki halleri ile kullanılan ahşap modellerine masif ahşap modelleri ismi verilir.  Bu modeller, farklı dekorasyon modellerinde tamamlayıcı ürünler olarak kullanılır. Bu sayede yaşam alanları daha dekoratif alanlara dönüşür. Evin farklı alanlarına hareket katmak için ahşap kaplamalar kullanılır.

Doğal, masif ahşap modelleri her türlü mobilya için kullanıma uygundur. Ancak yüzeyi ıslak olan alanlarda kullanım için uygun değildir. Ahşap mobilya ürünleri farklı ağaç türlerinden yapılır. Genellikle mobilyalar için sert ağaç türleri kullanılır. Bu ağaçlara; akçaağaç, meşe ve maun ağaçlarının örnek verilmesi uygundur. Daha nadir kullanılan yumuşak ağaç türleri ise; kiraz, meşe gibi ince sertlikte olan ağaçlar olarak sıralanır.

Her ağacın kendisine has bir dokusu olması nedeni ile ahşap mobilya modelleri de benzersiz görünümlere sahiptir. Sınırsız bir tasarım imkanı sunar. Bu özellikleri sayesinde her stile kolaylıkla uyum gösterir. Mobilyalarda kullanılan sert ağaçtan yapılmış ahşap kaplamalar, eşyanın güç kazanmasını sağlar. Aynı zamanda çevre dostu bir kullanım için idealdir. Kolay ve hızlı bir şekilde geri dönüştürülmesi mümkündür.

Farklı ahşap kaplama çeşitlerine Woodlent üzerinden yüksek kalite standartlarında ve uygun fiyatlarla ulaşabilirsiniz.

Ahşap Kaplama Türleri Nelerdir?

Ahşap mobilyalar farklı ağaç türlerinden meydana gelir. Bu durum farklı isimlendirmelere sahip olmalarını sağlar. Üretilen ahşap türleri veya levhalar bulunur. Sert ya da yumuşak ağaçların bir araya gelmeleri ile farklı ürünler ortaya çıkar. Kontrplak ya da sunta kaplamalar sık kullanılan ahşap kaplama modellerinden sayılır.

Tabakaların basınç altında tutulmaları ile ortaya çıkan ahşap kaplamalar, kullanım açısından da oldukça işlevseldir. Başlıca türleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Farklı talaşların sunta ile bir araya gelmesinden oluşan Yonga Levha.
  • Sert ve yumuşak türde olan ağaçların, balmumu ile birleşmesi sonucu ortaya çıkan Sunta Levha. Bu levha modeli en popüler kaplama modelidir.
  • Birbirine bağlı şekilde oluşan ahşap kaplamalardan oluşan Kontrplak, doğası gereği daha dayanıklı bir yapıdadır.
  • Güçlü ve yoğun olan yapısı ile MDF modelleri.
  • Doğal yapısı ile öne çıkan masif ahşap türleri.

Kaplama türlerinin kullanım sahaları değişik alanlara ayrılır. Sertlik ya da yüzey gibi faktörler bunu etkiler.

Masif Ahşap Kaplama Nedir?

Masif ahşaplar, ağacın kesilmesinin hemen ardından ortaya çıkan ham ahşabın el değmeden kullanılmasıdır. Ahşabın kaplaması ve doldurması olmayan biçimleri bu şekilde isimlendirilir. Ahşabın en saf hali olarak öne çıkar. Tamamen doğal bir niteliğe sahiptir.

Kontrplak ya da sunta gibi diğer türleri yapıştırıcılar ile birbirine tutturulur. Ancak masif ahşap, doğal ve saf bileşimlerden meydana gelir. Yapay ahşap türlerinden birçok açıdan ayrılır. Tamamen doğal ağaç lifleri ile bir araya gelir. Hiçbir dolgu maddesi içeriğinde bulunmaz.

Her masif türünün kendine has bir özelliği bulunur. Bu durum, her ağacın farklı bir şekle sahip olmasından kaynaklanır.  Genellikle mobilya sektöründe kullanılan masif ahşap, döşeme işleri için de kullanılır. Kolay deforme olmayan yapısı, işlevsel bir kullanıma sahiptir. Ayrıca lekelere karşı daha hassas bir kullanıma sahiptir.

Masif ahşaplarda sık olarak kullanılan ağaç türleri; ladin, ıhlamur ve çam ağaçlarıdır. Masif ahşaplar, kullanımlarından itibaren yaklaşık 250 yıllık bir ömre sahiptir. Yerli masif ahşap üretiminin yanında, İskandinav ülkelerinden ithal edilir.

Mobilya Sektöründe Kullanılan Ahşap Kaplama Türleri

Ahşap ve ahşap ürünleri mobilya sektöründe yaygın olarak kullanılır. Birkaç istisna kullanım dışında, ahşaplar en sık kullanılan ham madde ürünleridir. Ev ya da bahçe dekorasyonlarında çeşitli ahşap kaplama türleri ile karşılaşmanız mümkündür.

Ahşapların yaşam alanlarında kullanımı, ağacın türüne göre değişiklik gösterir. Mobilyaların daha dayanıklı olmasını sağlamak için ahşap kullanımı oldukça yaygınlaşmıştır. Kullanılan ahşap türleri ve elde edildikleri ağaçlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Hiçbir mekanik işleme uğramayan masif ahşaplar, sadece ağaçların şekillendirilmesi ile meydana gelir. %100 doğal bir içeriğe sahiptir. Isı ve nem dayanıklılığı açısından uzun bir ömre sahiptir. Ağacın cinsine göre farklı dayanıklılık ve şıklıkta olabilir.
  • Farklı incelikte kesilmiş ahşap levhalarının yapıştırılması ile elde edilenlere kontrplak ismi verilir. Yapıştırma işleminde açı ayarlanması önemlidir. Üretimlerine göre dayanıklı ya da zayıf olur.
  • Kontrplak benzeri üretilen ahşap türüne kontrtabla ismi verilir. Zamanla çatlamasının önlenmesi adına bu ahşap türünde de kesilme açısı önemlidir.
  • Arta kalan odun taşlarından oluşturulan ahşap levhalarına, sunta ismi verilir. Geri dönüşüm için oldukça önemlidir. Terim olarak ismi Yonga Levhadır.
  • Ağaçlarda yer alan liflerin yüksek ısı ile şekillendirmesiyle MDF ahşap meydana gelir. En sık kullanılan ahşap türüdür.

Kullanım alanlarına göre en uygun fiyatlı ahşap kaplama modellerine Woodlent üzerinden ulaşabilirsiniz. Kaliteli ham maddelerin kullanımının, profesyonel üretim ile buluşması sonucu harika ürünler ortaya çıkmaktadır.

Showing all 13 results

Yan paneli aç