Blog

Woodlent Kaplama

Ahşap ürünlerinde istediğiniz ebatlar aradığınız kalite! Farklı seçenekleri olan ahşap ürünleri en uygun fiyatlarla Woodlent'te!

Ahşap kaplamalar, en basit tabirle, ince doğal ahşap dilimleridir. Bu kaplamalar tipik olarak, daha kalın sert ağaç kerestesi yerine kullanılacak yapısal paneller oluşturmak için kontrplak, sunta ve MDF gibi daha kalın çekirdek malzemeler üzerine preslenir veya lamine edilir. Bu hala gerçek ahşaptır, ancak makine ve teknoloji, malzemenin kalın levhalar halinde kesilmesi yerine atık olmadan ince dilimlenmesine olanak tanır. Düz kesim, çeyrek kesim, yarık kesim veya döner kesim olabilir ve her kesimle ilişkili birçok farklı damar deseni üretebilir.

Sert ve yumuşak mdf ahşap kaplamaların yanı sıra, insan yapımı ancak yine de doğal ahşap selüloz lifi olan yeniden yapılandırılmış veya işlenmiş ahşap kaplamalar vardır. Bunlar yenilenebilir ve son derece sürdürülebilir ormanlardan yapılır ve genellikle nesli tükenmekte olan, sınırlı veya elde edilmesi çok pahalı olan egzotik ağaçların çoğaltılması için yapılır. Ahşap kaplamalar genel itibari ile incelendiğinde mdf ahşap kaplama, ahşap giydirme, ahşap kenar bandı, ağaç kaplama gibi çeşitli şekillerde uygulandığı görülebilir.

MDF Ahşap Kaplama Nasıl İşlenir?

 1. Ahşap kaplama, sert ağaç kerestesi için testere değirmeni gibi bir değirmende işlenir.
 2. Hasat edilen tüm odun kütüklerinin en üstteki %1 ila %2’sini oluşturan kaplama kütükleri, dilimleme
  için hazırlanırken odun liflerini yumuşatmak için önce tamamen sıcak su “fıçılarına” batırılmış uzun
  bir süreye tabi tutulur.
 3. Bu uzun bekletme işleminden sonra kütükler dilimleme işlemi için hazırlanır.
 4. Dilimlemenin farklı yöntemleri vardır, ancak hepsi, keskin bir bıçağın, kaplama kütüklerinden yaprak
  adı verilen mikro ince dilimleri kesme işlemini gerektirir. En yaygın olarak kullanılan dilimleme
  yöntemleri, her biri belirli bir tane deseni üreten düz kesme veya düz kesme, döner kesme, yarık
  kesme ve çeyrek kesme/kesme yöntemleridir.
 5. Taze kesilmiş kaplama yapraklar kurutma işleminden geçirilir ve aynı kütükten tüm yapraklardan
  oluşan demetler halinde dilimlendikleri sırayla yeniden birleştirilir.

Ahşap Kaplamanın Maliyeti ve Faydaları

Geleneksel sert ağaç kerestesi yerine ahşap kaplamaların kullanılmasında birçok fayda vardır. Kaplama kullanmak, doğal bir kaynağın daha uygun maliyetli ve verimli bir şekilde kullanılmasıdır, dolayısıyla daha çevre dostudur. 1’’ kalınlığındaki sert ahşap levhaya kıyasla, 1/40” olarak kesilen ahşap kaplama, tahtadan 40 kat daha fazla dekoratif yüzey alanı sağlayacaktır. Esnek bir ahşap olduğu için, kaplamanın fiziksel özellikleri, sert ağaç kerestesi ile zor hatta imkansız olan yüzeylerin kaplanmasını mümkün kılar. Farklı kesimlerdeki çok sayıda farklı ahşap kaplama seçeneği, genellikle sert ağaçlarda mevcut olandan çok daha fazla seçenek sunar. Kişisel zevkinize uyacak şekilde kaplamayı boyama ve bitirme yeteneği eşit derecede önemlidir ve sert ağaçlardan farklı değildir. Sonuç, derinlik, renk ve benzersiz karaktere sahip güzel bir ahşap yüzeydir.

Woodlent ile kaliteli ahşap kaplamalar ile dekoratif ve şık yüzey alanlarına sahip olabilirsiniz. Dünyanın dört bir yanına ahşap kaplama, mdf kaplama, ağaç kaplama, ahşap giydirme hizmeti veren Woodlent’e web sitemiz üzerindeki iletişim adreslerinden ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *