Blog

Yaşam Alanlarında Ahşabın Önemi

Yaşam alanlarının her bir yerinde kullanılan ahşap binlerce yıldır insan sağlığına dost aynı zamanda ekonomik çözümler sunmaktadır. Öyle ki bütçe açısından ekonomik olmasının yanında uzun kullanım ömrünün olması bunun yanında kolay tadilatı ile ahşaplar evimiz ve işyerimiz başta olmak üzere yaşamımızın her bir yerine dokunuşlar yapmış durumdadır. Bu anlamda yaşam alanlarında ahşap özellikle mobilya sektöründe çok önemli bir hammadde konumunda olmaktadır.
Evlerimizin iç mekanları söz konusu olduğunda, ahşap klasik ve zamansız bir malzeme seçimi olmaktadır. Hiçbir malzeme ahşap kadar çok yönlü ve uyarlanabilir değildir. Öyle ki ahşabın iç tasarımını rustik ve tarihiden modern ve çağdaşa kadar her tür ev dekorunu elde etmenin ideal yolu haline getirmektedir. Ahşabın bir iç mekana getirdiği organik sıcaklık hakkında oldukça büyülü aurası bulunmaktadır. Bu nedenle, alanınızı tasarlamak (veya yeniden tasarlamak) istiyorsanız, Woodlent iç mimarlarımız ahşap iç dekoru tercih etmenizi önermektedir. Ahşabın önemi ve hayatımıza sağladığı kolaylıklar göz ardı edilemeyecek sihirli dokunuşlara sahiptir. Böylelikle;

  • Doğal ve sağlıklı olması
  • Kolay bulunabilir olması
  • Hafif ancak dayanıklı olması
  • Kolay işlenebilir ve tamir edilebilir olması
  • Olduğu yeri zenginleştirmesi
  • Uygulandığı yere estetik atması gerekir.

Ahşap Çevre dostu

Ahşap, diğer dekor malzemelerinin veya elemanlarının çoğundan çok daha az zararlıdır. Ahşabın işlenmesi, aksi takdirde sağlığınıza zararlı olabilecek çok daha az karbon emisyonu salmaktadır. Ayrıca, ahşabın inanılmaz yalıtım yetenekleri vardır. Böylece ahşabı evinizin iç mekanlarına dahil etmek, mekanın hızlı bir şekilde soğumasını ve ısınmasını sağlayacaktır. Ayrıca gürültüyü (iç mekanlarınızı elverişli hale getirir) ve atmosferik karbonu emerek alanı sizin için çok daha sağlıklı hale getirmektedir.

Dayanıklı Ahşap Uzun Kullanım İmkanı Sağlamaktadır.

Ahşap, mevcut en dayanıklı malzemelerden biridir ve onu ev tasarımcıları arasında favori yapmaktadır. Uzun vadede, aksi takdirde iç mekanın sık sık yenilenmesi, onarılması veya değiştirilmesi işlerinde yer alacak olan zamandan, emekten ve paradan tasarruf sağlamaktadır. Düzgün bir şekilde muhafaza edilir ve bakılırsa, ahşap uzun yıllar dayanabilir. Günümüzde ahşabı koruyacak olan kimyasal maddeler ve ahşap koruma yöntemleriyle ahşabı korumak her zamankinden daha kolay hale gelmektedir.

Ahşabın Estetiği

Woodlent olarak profesyonel iç mimarlarımız, konu görsellik olduğunda ahşabı en çok yönlü malzeme olarak görmektedir. Sadece çalışmak ve tasarlamak kolay değil, aynı zamanda farklı seviyelerde estetik çekicilik ve bir alana kattığı sıcaklık ve topraklık seviyesini elde etmek için farklı şekillerde kullanılabilmektedir. Alanınıza çarpıcı bir kenar eklemek için boyanabilir, şekillendirilebilir. Sade mobilyalardan muhteşem süslü duvarlara ve zeminlere kadar ahşap, birçok ev tasarımcısının hayalindeki malzemedir. Doğru kullanıldığında ahşap bir yeri tamamen değiştirebilir.

Ahşap Harika bir ilham kaynağıdır.

Mekâna getirdiği pürüzsüzlük dokunuşunun yanı sıra, ahşap, parlak, cilalı veya istenen herhangi bir bitiş şekli yapılabilen tek malzemedir. Bugün, tam olarak olmasını istediğiniz şekilde yapmak için çok sayıda teknik bulunmaktadır. Çok az değişiklikle veya hiç değişiklik yapmadan olduğu gibi bırakmaya karar verseniz bile, ahşap benzersiz özelliklerini, dokularını ve damarlarını yansıtacak benzersiz, dikkat çekici tasarımlar ve dekor öğeleriyle işlenebilir. Her tarza, dekora ve renk tonuna iltifat etmek için mükemmeldir. Her şeyden önce, ahşap ile ilhamınız asla tükenmez.

Kalıplanabilirlik ve yüksek işçilik yeteneği

Ahşap, istediğiniz stili en iyi şekilde elde etmek için çok çeşitli renk, ton ve türde mevcuttur. Ve seçimler söz konusu olduğunda, şüphesiz ekranınızdaki seçenekler karşısında şaşkına döneceksiniz. Günümüzde tüm kullanım alanlarında kendisine yer bulan ahşap her türlü ağaçtan elde edilmektedir. Böylelikle sonsuz bir şekilde işlenmesi mümkün olmaktadır. Bu kategorilerde bile, aralarından seçim yapabileceğiniz sonsuz sayıda tasarım, tür ve stil woodlent markası bünyesinde bulunmaktadır.

Karşılanabilirlik

Ahşabın fiyatını değil, evinizin iç mekânlarında kullanmanın faydalarını karşılaştırdığınızda oldukça şaşıracaksınız. Woodlent uzman iç mimarlarımız, ahşabın iç tasarımda kullanılabilecek en ucuz malzemelerden biri olduğunu sürekli dile getirmektedir. Mevcut başka ucuz malzemeler olsa da, hiçbir şey en iyi alan estetiğini doğal ahşaptan daha iyi ortaya çıkarmaz. İster bütçeniz kısıtlı olsun, ister çantanızın iplerini istediğiniz gibi uzatın, ahşap iç tasarım bir mekanın en güzel ve muhteşem yanını ortaya çıkarmaktadır.
Tüm bunlar söylendiğinde, iç tasarım için neden ahşabı diğer malzemelere tercih etmeniz gerektiğine dair hiçbir soru olmamalıdır. Ahşap şüphesiz en popüler iç tasarım malzemesidir ve gelecekte de öyle kalmaya devam edecektir. Yukarıda bahsedildiği gibi ahşap, hayallerinizdeki iç tasarımı elde etmenize yardımcı olabilecek zamansız bir malzemedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *