Blog

Organik Ahşap Mobilya Kaplamaları

Binlerce yıldır kullanımlarımızdaki eşyaların hammaddesi konumunda ahşap hayatımız doğallığı açısından önemli ve sunacağı faydaları da tartışılamayacak kadar büyüktür. Fotosentez yoluyla büyümesi ve karbondioksit emre yenilebilir bir malzeme özelliğini taşıyor olması hayatımızın her bir yerinde ahşabın olmasına neden olmuş.

Tamamen organik olması ve sağlığımız açısından faydalarını sıralamakla bitmeyen ahşap higroskopik ve anizotropik yapıya sahip. Bu sayede günümüzde bir çok alanda kullanılabilir bir üründür. Öyle ki yaşam alanımız dahil içerisindeki tüm kullandığımız eşyaları ahşaptan yapabilir ve estetik bir görünüm sağlayabiliriz. Bu estetiklik nedeniyle bir çok kişi evinin her bir bölgesine de ahşap kaplama yaptırma yoluna gittiğini de çevrenizden görebilirsiniz.

Ahşap Kaplamalar Estetik Görünüm Katar

Mobilyalarda ve kaplamalarda ahşap seçilmesi de uzun süreler kullanabileceğiniz ürünlerin kolay bir şekilde tamir ve tadilatının yapılabiliyor olmasıdır. Plastik gibi diğer ürünlerden yapılan eşyalarda kırılmalar ile tamiratlar mümkün olmazken ahşap ürünlerin hepsinde eklemeler ve tadilatlar mümkün olabiliyor. Bu sebeple de ekonomik olarak hızlı çözümler sunuyor. Bütçe açısından konunun ele alınması alacağınız eşyalarda ve hizmetlerde ahşabı ön plana çıkarıyor.

Faydası ve avantajları olduğu kadar dezavantajları da bulunan ahşabın görünümü ve estetikliği herkesi büyüler ve sıcak bir ortam oluşturur. Bulunduğunuz ortamda ısıya bağlı olarak genleşme yaşanmaz ve kuru ağacın daha güçlü olduğunu belirtmek doğru olur. Bu sayede de uzun vadelerde kullanımlar söz konusu olur.

Ahşap kaplamalarda ısı ve ses yalıtımları önem kazanır. Ancak ses yalıtımının çok uygun olmadığını söylemek mümkündür. Ahşap oluşan sesi emer ve gürültüyü engeller. Yankı yapmasını da engeller. Bu sebeple konser salonlarında ahşap kullanılmaktadır.

Ahşap Kaplama Türleri

Ahşap kendisi kullanıldığı kadar ürünlerde ahşap kaplamalarda kullanılmaktadır. Bu anlamda en çok mobilya sektöründe kullanılır. Mobilya sektöründe ahşap kaplama türlerini şu şekilde listeleyebiliriz.

  • Mobilya kaplamasında ağaç kökenli olarak kaplamalarda kullanılan malzemeler kontrplak, lif levha, yonga levha, formika, kontratabla, masif, kaplama levha olarak sıralayabiliriz.
  • Düz bir ahşap levha oluşturmak için ahşapların katmanlarının birleştirilmesi ile kontrplak oluşturulur.
  • Kontrplakların birden fazla sıkıştırılarak ahşap levhaların üst üste birleştirilmesi ile kontratabla oluşturulur. Kuvvetli olması için ortasına kalın bir levha yerleştirilir. Ağırlık ve yüke karşı dirençli olmasında faydalı olan levha kontrplaklardan daha sağlamdır.
  • Odun yongalarının parçaları reçine tutkallar ile karıştırılır ve yüksek basınç ile yüksek sıcaklıkta presle yonga levha haline getirilir.
  • Bitkisel liflerin yapışma özelliği yada tutkal kullanılarak preslenmek suretiyle ortaya çıkarılan lif levha diğer kaplama türlerinden biridir.

Ahşap ve Ahşap Kaplama Estetik Güzellikler Sunar

Evinizin ve iş yerinizin dekore edilmesi, eşyalarının kullanımında özen gösterenlerin daha estetik durması için ahşap kaplamalar yapılması tercihlerden biri. Konu ahşap olunca her ağaç için bir kaplama söz konusudur. Dünya’daki tüm ağaçların kendine özgü özellikleri, kokusu ve rengi vardır. Hatta ağaçların kendisine has tasarımlardan bahsetmek mümkündür. Burada ağaçların kesilişine göre tasarımları da değişmektedir. Bunun üzerine boyanması, koyu ve açık vernikler ile desenler verilmesi ya da mat dokunuşlar yapılabiliyor olması da seçenekler için büyük zenginlik vermektedir.

Etrafımızda kullandığımız ahşap ürünlerin bakımı onarımı kolay olan ve ekonomik olan husustur. Evinizdeki bir ahşap eşyayı tamir ettirirken zorlanmazsınız. Örneğin bir masanın kenarı kırıldığında oraya yeni ahşap yapıştırabilir, vernik ve zımpara ile eskisi gibi bir görünüm kazandırabilirsiniz. Bu durum diğer ürünlerle yapılan eşyalar için geçerli olmaz. Bu sebeple bakım ve onarımları da kolaydır.

Kapalı ve Açık Zeminlerde Ahşap Kaplama

Büyük bir estetiklik sunan Ahşap ve kaplamaları dışarıda ve içeride kullanabileceğiniz önemli bir üründür. Yapılan ahşap kaplamalar sağlıklıdır ve nem alımı ile kaybı önler. Yüzeylerde meydana gelen çatlamalar ahşap kaplamalarda meydana gelmez. Çevre dostudur ve herkesin tercih ettiği ürünlerin başında gelir. Sizlere uzun süre kullanım olanakları sağlarken temizliği de kolaydır.

Ahşabın kullanımında da dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Tozlu, çakıllı yerlerde kullanmamak gerekir. Temizliğinde kullandığınız ürünler pürüzsüz olmalıdır. Tozlu bezler ile temizlik ahşaba zarar verebilir. Bunun için ahşap temizleyici ürünler kullanılmalı ve cila ile parlatmalar da yapılarak ahşabın ömrü uzatılabilir.

Ahşap kaplamalar diğer kaplama ürünlerine göre bütçe dostudur. Bu sebeple daha çok tercih edilme sebeplerinden ikinci sırada bahsedilebilir. Odadaki eşyalarınıza bağlı olarak oda kaplamalarında örneğin bir bütünlük sağlar ve estetiklik kazandırır. Bu sebeple bazı kapalı mekanlarda kaplamalar MDF ve sunta gibi ahşap ürünler ile yapılabilmektedir. Kaplamalar sonrası isteğe göre şeffaf ya da koyu renk cilalar ile ortam daha güzelleştirilebilir.

Ahşap ürünleri ve kaplamaları ile işçilik hizmetleri bilinen marka olan yerlerden yapılmalıdır. Estetiklik için yaptırmış olduğunuz kaplamalar kötü işçilik ve yanlış malzemeler ile uzun vadelerde sizin aradığınız gibi olmayabilir. Bu gibi durumlar için yılların markaları ile çalışmak doğru olur. Woodlent olarak 1970’li yıllardan bu yana mobilyacılık sektöründe başladığınız hizmetlerimize ağaç kaplamalar ile bugüne kadar önemli projelere imza attık. En saf haliyle doğaya sunulan ağacın mucizelerine tanıklık ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir