المدونة

تلبيس قشر الخشب

Doğal ahşap mobilya kaplaması

Tüm ahşaplar neme maruz kalırsa çürür, kuruduğunda büzülür ve çatlar. Ancak bu, tüm ahşaplar için aynı ölçüde geçerli değildir. Belirli bir amaç için ahşap seçerken bu akılda tutulmalıdır. Bu şekilde tercih edilen ürünlerin daha uzun süreli kullanımı mümkün olurken memnun kullanımlar elde etmek de kaçınılmazdır.

Çürümeyen Ahşap Nitelikleri

Geç büyümüş, olgun ve reçineli ahşap çürümeye karşı dayanıklıdır. Olgun çam ağaçlarının çekirdekleri büyük ve koyudur. Çekirdek, çok sayıda çürümeyi önleyici madde içerir ve yüzey ahşabı kadar su taşımaz. Nükleer çam ahşap bu nedenle pencere çerçeveleri, dış kapılar, su tahtaları ve eşik çubukları için uygundur. İri dallar ayrıca çok fazla öz odun içerir ve bu nedenle dal bakımından zengin kürk bastonlar için uygun olabilir. Ladin ahşap özel bir öz oduna sahip değildir ve çürümeye karşı daha az dirençli olarak kabul edilir. Meşe, içerdiği tannik asit sayesinde çürümeye karşı büyük bir dirence sahiptir ve güney bölgelerindeki peyzajlarda, eşik çubukları gibi açıkta kalan yerlerde kullanılır. Meşe, aspen zona için kullanılan aynı zamanda sauna yaprakları, panel üretimi için mükemmel bir ağaç türü olarak belirtilir.

Çatlamayan Ahşap ile Kullanım Ömrünü Uzatın

Odun kuruduğu zaman halkalarında gözle görülür bir küçülme meydana gelir. Bu küçülme ebat olarak değildir. Bu nedenle, bir kütük kenar boyunca çatlaklar alır. Bu çatlak oluşumlarını önlemenin temel yöntemi iyi bir ahşap kurutma işlemi uygulamalarının yapılmasıdır. Ağaç büyüdükçe, diri odunda yeni hücreler oluşur ve eski odun öz oduna dönüştürülür. Diri odundan öz oduna geçiş, kütüğün enine kesitinde bir renk farkı olarak görülen birçok ağaç içindir. Genellikle diri odun daha açık renklidir ve öz odun daha koyu bir renge sahiptir. Ahşap kaplama işlemleri de bu kısımların iyi değerlendirilmesi ile ortaya konur.

Ahşap Kaplamalarda Dayanıklılık İçin Ladin Alternatifi

ahşap kaplama

Çürümeye karşı daha zayıf dirence rağmen, dış paneller için genellikle ladin kullanılır. Ladin, çamdan daha hafif ve daha serttir. Bu nedenle dübel, mahya, kiriş gibi yük taşıyan yapılarda uygundur. Ladin aynı zamanda mükemmel bir zemin ahşabıdır, çamdan biraz daha serttir ve hepsinden öte, öz odunu karartma kabiliyetine sahip olan, uzun vadede çamdan daha hafiftir. Hangisinin daha güzel olduğu bir zevk meselesidir ve nihai görünüm tamamen zeminin nasıl işlendiğine bağlıdır. Geçmiş yıllarda döşeme kirişleri olarak yontulmuş ahşap sırtlar kullanılarak yonga, toprak, turba, yaprak vb. ile yalıtıldığında, kirişler arasındaki mesafeye çok da dikkat edilmez.

Kurutulmuş Ahşap ile Kaliteyi Yakalayın

Ahşap levhalarını yapı malzemeleri olarak kullanmak için kurutulması gerekir. Kurutma işlemleri kontrollü şekilde ve açık havada gerçekleştirilebilir. Bu aşamada yağmurlu havalara dikkat edilmesi gerekir. Ahşabın ilk kesilmesi ardından birkaç ay dinlendirilmesi gerekir. Mekanik ahşap kurutma, kereste fabrikası endüstrisinde baskın yöntemdir ve tüm yıl boyunca gerçekleştirilir. Ekstraktif maddeler, her tür ahşaba, renk ve doğal dayanıklılık gibi karakteristik özellikler verir. Ekstraktif maddeler esas olarak reçine asitleri, yağ asitleri, karbonhidratlar ve minerallerden oluşur. Bazı ahşaplar, biyolojik bozulmaya karşı iyi bir doğal direnç sağlayan ve ahşabın su emme eğilimini azaltan yüksek konsantrasyona ve belirli bir özütleyici bileşime sahiptir. Bu konsantrasyonun bozulmaması için etkin bir kurutma işlemi ile ahşap kaplama ömrü uzatılabilir.

Ahşap Kaplamalarda Dayanıklılık

Bazı ağaç türleri çürük mantarlar ve ahşabı tahrip eden böcekler gibi ahşabı tahrip eden organizmaların saldırılarına karşı farklı doğal dirence sahiptir. Her ahşap türündeki diri odun genellikle biyolojik saldırılara karşı dirençli değildir. Öz odunun doğal direnci ise düşükten çok dayanıklılık noktasında değişkendir. Bu özellik yalnızca ahşap doğal olarak öncelikle neme maruz kaldığında ön plana çıkar. Bir ağaç gövdesinin dış kısmı her zaman için daha az dayanıklılık gösterir. Öz odun “etkin olmayan” hücrelerden oluşur. Diri odunda bulunan ve su taşınmasını sağlayan hücreler arasındaki açıklıklar burada kapatılır ve artık bir taşıma yolu işlevi görmez. Diri odun öz odundan önemli ölçüde daha fazla su emer. Bu şekilde oluşan kimyasalların kalitesi ahşap kaplamanın kalitesini belirler. Ahşap kaplama koleksiyonumuz üzerinden görsel incelemelerde bulunabilirsiniz.

 

 

اترك تعليقاً

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني.