المدونة

Ahşap Kenar Bant Nedir, Ne İşe Yarar?

Woodlent Ahşap Kenarbant nerelerde kullanılır ?

Ev ya da ofis gibi yaşam alanlarında kullanılan mobilyalar çoğu zaman ahşaptan üretilir. Mobilya üretim aşamasında tercih edilecek malzeme ürünün deseni, kullanılabilirliği, kullanım alanı, ömrü gibi çeşitli konularda ön bilgi verir. Bu mobilyalar kimi zaman ahşap tabakalar ile çevrelenerek farklı bir görselliğe kavuşturulur. Bu mobilyalar üzerinde kimi zaman ahşap kenar bantları kullanılarak kalite artırma yöntemine gidilebilir.

Ahşap Kenar Bantlama Nedir?

Geçmişte ya da üretim aşamasında ahşap ürünlerde kaplama yapılabilir. Bu kaplama seçeneği ahşap kenar bant olarak adlandırılan materyaller yardımı ile sağlanır. Bu kenar bantlar çoğu zaman çeşitlilik gösterse de PVC, reçine gibi çeşitli materyallerden üretilir. Dar bir görünüme sahip olarak görsel olarak bant formunda rulodurlar. Özel yapıştırıcı madde yardımı ile üretilen bu bantlara kullanım kolaylığı sağlanır. Mobilya tasarımları için çoğu zaman PVC kaplamalar tercih edilir.

Ahşap Kenar Bantlar Ne İşe Yarar?

Piyasa üretilen mobilyalar çeşitli teknikler kullanılarak hem görsel hem de işlevsel olarak form kazandırılır. Modül mobilya olarak adlandırılan ürünler için özel işlenmiş ahşap madde kullanılarak kaplama gerçekleşebilir. Ahşap kenar bant kullanımı sonrasında ahşap ürünlerin kenar ve köşe kısımlarında bozulma, çatlama, buruşma gibi çeşitli etkenler meydana gelmez. Bunun temel amacı da nemli ortamlarda mobilyaların deforme olmamasıdır. Çeşitli kazalarda mobilyaların üzerine çay kahve gibi sıvılar dökülebilir. Bu noktada mevcut sıvının mobilyanıza zarar vermemesi için kenar bant ile çevrilmiş olması yarar sağlar.

Kenar Bantlar Hangi Materyalden Üretilir?

Mobilya ustaları, üzerinde çalıştıkları ürünün kenarlarını kaplama aşamasında tik ağacından üretilen bantlar kullanmayı tercih eder. Günümüzün modern yapılı mobilyalarında ise akrilik, ahşap ya da PVC malzemeler üzerinden kaplama bantları kullanılır. PVC malzemeler geçirimsiz nitelikte olduğu için çoğu zaman tercih sebebidir. Kenar bant üretiminde su emilimini engelleyici malzemeler tercih edilir. Modüler mobilya türlerinde geçmiş üretimlere göre günümüzde daha fazla seçenek ön plana çıkar. Ahşap kenar bant tercihlerinde temel kriter yüzey üzerinde tam tutuculuk özelliği gösterilmesidir.

Kenar Bant Kullanım Alanları

Mobilya sektöründe ön plana çıkan kenar bant kullanımları nitelik ve görsellik açısından çeşitlilik gösterir. Kenar bant uygulaması mobilya kaplama aşamasında sıklıkla tercih edilir. Bunun temel amacı mobilyanın zarar görmesini engellemektir. Dış yüzeyinin desenli olması mobilyaya estetik ve şık bir görünüm kazandırır. Kenar bantları mobilya türüne, yüzeyine göre tercih edilmelidir. Aksi halde yapıştırma aşamasında istenilen performans elde edilemeyebilir.

Farklı Tarzlar Sunan Kenar Bant Seçenekleri

Kenar bantlar çeşitli modeller üzerinden kullanıcıya sunulur. Renk, desen, malzeme noktasında çeşitlilik gösteren bu ürünler kullanım alanlarına göre seçilerek ürüne entegre edilir. PVC kenar bandı, tutkallı kenar bandı, 3D kenar bandı şeklinde sık tercih edilen ürünler sıralanabilir. PVC kenar bandının sıvı geçirmez niteliği sayesinde bu ürün en çok tercih edilenler listesinde yer alır. Desen ve renk çeşitliliği sunan bu ürünler her yüzey için uyumluluk gösterir. PVC malzemeler her zaman için sağlam ve uzun soluklu kullanım yönüyle avantaj sağlar. Kenar bantların görselliği normal bant formunda rulo şeklindedir. Üst katmanıyla ürünün modeli gözle görülür bir hal alır. Tutkallı kenar bant ürünlerinde ise makineye gereksinim olmadan üretim sağlanır. Bu ürünlerin yapışkanı üzerindedir. Isı uygulamaları sonrasında yapıştırma işlemi gerçekleşir. Yapıştırma adımının doğru ve etkin yöntemler ile yapılması ardından uygulama yapılan ürünün kullanım ömrü direkt olarak uzar. 3 boyutlu olarak isimlendirilen 3D kenar bantlarında görüntü avantajı ön plana çıkarılır. Dayanıklı materyaller ile üretilen bu ürünler UV baskı teknolojisi ile ortaya konur. Ahşap kenar bant kullanımlarınız ile mobilya görsellerinizi geniş bir yelpazeye taşıyabilirsiniz.

Kenar Bant Kullanım Avantajları

Mevcut mobilyalarınızın daha uzun süre kullanımı için ahşap kenar bant tercih edebilirsiniz. Kenar bantların hafif malzemeli olması ve sabit bir duruş sergilemesi her daim avantaj sunar. Ahşap kullanımı her zaman kolaydır. Geniş açılı bir perspektif sunar. Rahat kesimli dekoratif sonuçlar için kuruma süresi olmayan kenar bantları tercih edebilirsiniz. Bu şekilde yüksek yangın direncine sahip çevreye duyarlı ürün seçimleri gerçekleştirilmiş olur. Kenar bant koleksiyonumuz üzerinden detaylı araştırmalar yapılarak ürün kategorisi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

 

اترك تعليقاً

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني. الحقول الإلزامية مشار إليها بـ *