Blog

2022 Yılında En Çok Kullanılacak Ahşap Kenarbant Çeşitleri

2022 Yılında En Çok Kullanılacak Ahşap Kenarbant Çeşitleri

Genel olarak ahşapların kenar kısımlarını kaplamak amacı ile ahşap kenar bant çeşitlerinden yararlanılmaktadır. Bantlama yöntemi olarak bilinen bu ürün, işlenmiş ince kenarlara sahiptir. Reçineli bir malzemenin kullanılması, bantlama yönteminin daha uzun süre dayanmasını sağlamaktadır. Dar şeritlerden yararlanarak bunu kenar bandı gibi kullanabilirsiniz. Kenar bantları, kolay sabitlenen özellikleri ile bilinmektedir. Kenar bantlarının uzun ömürlü olması da avantajlı özelliklerindendir. Aşağıda 2022 yılı öncesi ve sonrasında en çok kullanılacak olan 6 farklı modele yer verilmiştir. Bu modellerden yola çıkarak ahşaplarınızın kenar kısımlarını kaplamak için en ideal parçaları belirleyebilirsiniz. Mobilyaların kenarlarında kullanılan bu malzeme ile levhaların da yapıştırılması mümkündür.

3221 Model Ahşap Kenar Bandı

Mobilya seçimi yapılır iken dikkat edilmesi gereken ilk nokta mobilyanın tasarlanma biçimidir. Mobilya tasarımı sırasında kullanılan malzemelerin başında ahşap kenar bantlar gelmektedir. Kenar uygulaması yapılır iken kullanan malzeme “bant” olarak geçmektedir. Levha yapıştırmak amacı ile de kullanılan bu malzeme otomatik makine yardımı ile uygulanabilmektedir. Suntaların ya da MDF malzemesinin kenar kısımlarına uygulanan 3221 ahşap kenar bandı, en fazla mutfakta kullanılmaktadır. Mutfakların dekorasyonu sırasında mutfak dolaplarının kenar kısımlarına uygulanan bu kullanışlı kenar bandı ile mutfaklar daha estetik görünmektedir. Dolapların şık görünmesi için bu bantlar oldukça önemlidir. Modülün yalnızca bir kısmı değil kenar kısımları tamamen bant ile kaplı olur ise fayda sağlamaktadır.

A1 Kenar Bandı

Banyo dolaplarında sıklıkla kullanılan A1 kenar bandı oldukça kullanışlı bir üründür. Nemli bölgeler için uyum sağlayan bu modeli cilalı mobilyalarda kullanmanıza gerek yoktur. Modüler mobilya çeşitlerinde sıklıkla bu üründen yardım alabilirsiniz. İşlenmemiş ve ham mobilyaların kenar kısımlarına uygulanan bu bant, ahşabın suyu emme özelliğini azaltmaktadır. Mobilyada yer alan ahşabın korunması amacı ile ahşap kenar bandına ihtiyaç duyulmaktadır. Bantlar yapıştırılarak hem suyun hem de nemin dengelenmesi sağlanmaktadır. Marangozlar mobilyalarınızda bu bandı uygular iken genellikle tik ağacından yararlanmaktadır. Günümüzde tutkallı ya da akrilik olarak tanımlanan bu bantlar, modüler mobilyaların çoğunda kullanılmaktadır. Pek çok sektörde avantaj sunan bu bandı satın alarak estetik bir görünüm ortaya koyabilirsiniz.

3D Kenar Bandı

Yüzeyler üzerinde 3 boyutlu bir görünüm sağlayan bu bant, oldukça inovatif fikirler ile tasarlanmıştır. Temizlik sırasında kullanılan güçlü ürünler bu bant üzerine uygulandığında herhangi bir soyulma görülmemektedir. Farklı sıvılara ve suya karşı dayanım sağlayan bant sayesinde banyo mobilyalarınızı bu bant ile kaplayabilirsiniz. Modüler mobilyaların üst yüzeyinin ve kenar kısımlarının 3D kenar bandı ile kaplandığı bilinmektedir. Sağlam yapısı ve kolay kolay yıpranmayan yapıştırıcısı sayesinde bu ürünü gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz.

Yapışkanlı Ahşap Kenar Bandı

Yapışkanlı ahşap kenar bandı üretimi, mevcut ahşap rengine uyumlu olarak yapılmaktadır. Bu sayede ortaya kusursuz bir estetik çıkmaktadır. Farklı tonlara ve renk geçişlerine sahip olan bu bant ile evlerinizi güzelleştirebilirsiniz. Kavisli yüzeyler üzerinde kullanıma uygun olan bant, sizleri zor durumda bırakmayacaktır. Bandın dayanıklı yapısı suya ya da çeşitli kimyasallara karşı dayanım göstermektedir. Ahşap panel boyunca kesilerek uygulanan bu bant, ince bir malzemeden üretilmiştir. Bandın arka kısmında güçlü bir yapıştırıcıya yer verilmiştir. Bandı, ham kenarlara direk olarak uygulayabilirsiniz.

Tutkallı Ahşap Kenar Bandı

Genel olarak MDF malzemesi üzerine uygulanan bu ürün, mobilyaların kenarlarını kaplama amacı ile kullanılmaktadır. Tutkallı ahşap kenar bandı ile estetik bir görünüm yakalayabilirsiniz. Mobilyalarınızda hem görünüm olarak hem de fiziksel açıdan sizi rahatsız eden sivrilikleri bu bant ile ortadan kaldırabilirsiniz. Nem, mobilyalara zarar veren etkenlerin başında yer almaktadır. Mobilyalarınızı nemden korumak için de tutkallı bandı tercih edebilirsiniz. Özellikle banyo ve mutfak gibi nemin bol olduğu alanlarda tutkallı bant ideal bir seçim olacaktır.

Arkası Telalı Ahşap Kenar Bandı

Arkası tela ile kaplı ön yüzeyi ise ahşaptan olan bantlar ile zımpara işlemi görebilirsiniz. Pürüzsüz bir yüzeye sahip olan telalı ahşap kenar bandı farklı yüzeylere kolay uyum sağlamaktadır. Arkasında yer alan tela sayesinde yüzeye yapışan bu ürün, hem sağlam hem de esnek bir formdadır. Isıya dayanıklı yapısı sayesinde diğer bantlardan daha avantajlı bir konumdadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *