Blog

Wood Veneer

Afromozi Ahşap Kaplama Türü

Ahşap, yenilenebilen bir yapı malzemesi halindedir. Yenilenebilir nitelikte olması, üstün ısı yalıtımı ve az enerji ihtiyacı duyması gibi özellikleri ile en çok tercih edilen yapı malzemelerinden biridir. Montajı işlemi insan gücü ile kolayca yapılabilir. Diğer malzemelere göre hava koşullarından daha az hatta hiç etkilenmemektedir. Ahşap kaplama ise ağaç kütüğünden elde edilmektedir. Çok ince bir tahta diliminden ahşap kaplama elde edilmektedir. Ahşap öncelikle ağacın kesilmesi daha sonra kurutulması ve bilmesiyle oluşmaktadır.
Ahşap kaplamalar çoğu yerde kullanılabilmektedir. Genellikle zeminlerde, tavanlarda, kapılarda ve pencerelerde kullanılmaktadır. Bunun dışında daha birçok alanda mobilya sektöründe de kullanılmaktadır. Woodlent firması olarak ahşabın her halini bir zanaata dönüştürmekteyiz. Presleme, üretim aracı, tomruk ve kaplama sektörü gibi her alanda ahşabı ustalıkla işlemekteyiz. Ahşap ürünlerin yenilenebilir ürün olması firma olarak üretim alanı için ahşap ürünü seçmemizin en önemli sebebidir. Doğada yenilenebilir ürün zor bulunduğu için üretilen çoğu ürün doğaya zarar vermektedir. Ahşap ürünler ise doğaya zararı olmayan ürünler arasındadır.

Ahşap Kaplama Kullanım Alanları

Ahşap kaplama dış mekanlarda sıklıkla kullanılırken aynı zamanda iç mekanlarda da kullanım alanları oldukça fazladır. Ahşap kaplama genellikle zemin, duvar ve mutfak mobilyalarında tercih edilmesiyle bilinmektedir. Evinizin bahçesine, havuz kenarına ya da veranda gibi alanlarda ahşap kaplamalar sıklıkla tercih edilmektedir. Ahşap kullanımının bu kadar yaygın olmasının bir sebebi ahşabın doğanın kendisini yansıtması ve çok doğal görünmesidir. Ahşap tercih eden kişiler genellikle bu özelliğinden dolayı tercih etmektedir. Evinizi, bahçenizi ya da herhangi bir alanınızı ahşap ile kaplamanız o alana tamamen doğal bir görünüm kazandıracaktır. Bu görüntüyü seven ve yaşam alanlarını bu tarz dekore etmek isteyen kişilerin tercihi ahşap kaplama mobilya tercihidir. Ahşap kaplama kullanım alanları genellikle bu tarzdır. Her alanda kullanımı yaygın bir ürün olduğu için kullanım alanı geniştir.
Ahşap kaplama en çok hangi ürünlerde kullanılmaktadır?
Ahşap kaplama evin her köşesinde kullanılabilen geniş bir durumdur. Hatta evinizi sadece ahşap kullanarak bile dekore etmeniz mümkündür.
Cephe kaplaması
Genellikle zemin yapımında kullanılmaktadır.
Kapı, pencere, duvar
Bahçe, veranda, havuz

Ahşap Kaplamanın Avantajları Nelerdir?

Ahşap kaplama girebildiği şekiller ve işlenme kolaylığından dolayı sınırsız tasarım olanağına sahiptir. Aynı zamanda güçlü ve dayanıklı bir yapı malzemesidir. Bu da tercih edilme alanını genişleten önemli bir özelliktir. Herkes yaptırmak istediği alan için kullanacağı malzemenin sağlam ve uzun ömürlü olmasını istemektedir. Bu konuda ahşap diğer malzemelere göre çok daha dayanıklı olduğu için sık tercih edilmektedir.
Parçalanma ve eğilmeye karşı dirençli bir malzeme olan ahşap kolay kolay yıpranmamaktadır. Sunta gibi güçsüz tahtalara ahşap kaplama yapıldığı zaman dayanıklı ve güçlü bir hal almaktadır. Ahşap kaplamalar çevre dostudur. Geri dönüşüm konusunda en önemli maddelerden biridir. Ahşap asla çöp konumuna gelmemektedir her hali geri dönüştürülebilmektedir. Bu yüzden kullanım ömrü biten ahşaplarınızı geri dönüşüme verdiğiniz zaman doğaya tekrar kazandırabilmektesiniz. Bir ağacın yetişmesinin yıllarca sürdüğünü biliyoruz. Sırf bundan dolayı bile ağaçlar ve geri dönüşüm konusunda bilinçli olmalıdır.

Ahşap Koruma Nedir?

Ahşap kaplamalar doğal bir yapı taşı olduğundan dolayı evlerinize doğallık katmaktadırlar. Ahşaplar uzun yıllar sorunsuz kullanılabilen bir maddedir. Fakat her şeyin olduğu gibi ahşabında bir kullanım ömrü vardır. Bu bittikten sonra ahşapların kullanım süresi dolmaktadır. Sırf bundan dolayı ahşapların kullanım alanı bittikten sonra ahşaplar zamanla yıpranarak eskiyebilmektedir. Ahşap korumak için doğru boya seçimi çok önemlidir. Doğrudan suya temas eden ahşapların da kullanım ömrü oldukça kısalmaktadır.
Ahşap koruma için öncelikle biyolojik zararlardan korunma vardır bunlara örnek verecek olursak eğer rutubet oranı %20 ve üstü ise mantar, küf ve böcek gibi hayvanlar gelebilmektedirler. Ahşap koruma için bir diğer yöntem ise güneşin zararlı ışınlarından korunmaktır. Güneş ışınları ahşap kaplamanın renginin ve canlılığının gitmesine sebebiyet verebilmektedir. Ahşap koruma için bilinen en önemli maddelerden sonuncusu ise ahşap koruma için ahşabın doğrudan su ile uzun süre temasa girmemesidir. Bu detaylara dikkat ederek ahşap kaplamalarınızın daha sonra uzun bir süre boyunca yıpranma ve eskime belirtisi göstermeyeceğine emin olabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *