Blog

Ahşap Kenarbant Nerelerde Kullanılır? 

Woodlent Ahşap Kenarbant nerelerde kullanılır ?

Mobilya sektöründe en çok kullanılan ürünlerden birisi ahşap kenarbant olarak karşımıza çıkmaktadır. Mobilya sektöründe bu ürünler sıklıkla kullanılmakta olup önemli ihtiyaçlardan birisidir. 

Şerit şeklinde kullanılan bu bantlar genel olarak mobilyaların kenarlarına yapıştırılarak kullanılmaktadır. Kullanım amacı ise mobilyaları korumak ve daha uzun ömürlü bir kullanım sağlamaktır. Sizler de bu bantları kullanarak mobilyalarınızı olası darbelere karşı koruma imkanı elde edebilirsiniz. 

Kenar bantlarının birçok işlevi vardır. Bu nedenle sektörde sıklıkla tercih edilmektedir. Sizler de yazımızı okuyarak ahşap kenarbant nedir, nerelerde kullanılır öğrenebilirsiniz. Mobilyalarınızın ömrünü uzatmak için yazımızı okuduktan sonra mutlaka bu bantlardan edinmeli ve düzenli olarak kullanım sağlamalısınız.  

Ahşap Kenarbant Nedir? 

Mobilya sektörünün en önemli araç gereçlerinden birisi de ahşap kenarbant ürünleridir. Bu bantlar şerit şeklinde üretilir ve mobilyaların kenarlarına yapıştırılarak kullanılır. Bu ürünlerin kullanımı ile mobilyaların kullanım ömrünü uzatmak amaçlanır. 

Kenar bantlarının tek işlevi ise bununla sınırlı değildir. Kenar bantları kullanıldıkları alana aynı zamanda görsel açıdan da şıklık ve estetik katar. Her mobilyanın dokusunda göre üretilen kenar bantları da farklılık gösterir. 

Kenar bantlarının kullanılacak olan mobilyaya uyum içinde olması gerekir. Bu şekilde görsel açıdan da bütünlük sağlanmış olur. PCV kenar bantları ve ahşap kenar bantları bu anlamda en çok üretilen iki farklı bant türüdür. Ahşap olan mobilyalar da daha çok ahşap kenar bantları tercih edilmektedir.  

Üretilen kenar bantlarının boyutları mobilyaya göre farklılık gösterilebilmektedir. Bu nedenle mobilyanın ölçüsü alındıktan sonra işlem yapılmaktadır.  

Ahşap Kenarbantları Nerelerde Kullanılır? 

Çok kullanılan ahşap kenarbant modelleri birçok yerde kullanılır. Ayrıca kullanılan mobilyaya göre ölçüm yapılıp istenilen kalınlıkta ve boyutta kesilmektedir. Daha sonra ise sıcak tutkal kullanımı ile bantlar plaka kenarlarına yapıştırılmaktadır. Son aşamada da üretilen kenar bantları istenilen genişlikte dilimlenip paketlenmektedir. 

Bu kenar bantları mobilyaları dış etkenlere karşı koruyarak kullanıcıya daha uzun ömürlü bir kullanım imkanı sağlar. Bu nedenle her türlü ahşap mobilyanızda bu bantları rahatlıkla kullanabilirsiniz. Kullanıldığı her mobilyaya ayrı bir şıklık kattığı da bilinmektedir.  

Kullanılan kenar bantlarının kalınlık ölçüleri kullanılan mobilyaya göre değişebilmektedir. Üstelik bantları farklı mobilya tasarımlarında da kullanmak mümkündür. 

Ahşap Kenarbant Özellikleri Nelerdir? 

Ahşap kenar bantlarının birçok özelliği vardır. Kullanılmadan önce bant mobilyaya uygun biçimde kesilip boyutlandırılmaktadır.  

Kenar bantlarında yeterli derecede iç bükey ve dış bükey olması gereklidir. Bu boyutlar kenar bandının boyutuna göre değişkenlik göstereceği için tek bir değer vermek mümkün değildir. İç bükey ve dış bükey özellikleri sayesinde kenar bantları çok daha sağlam biçimde mobilyaya yapışır. 

Diğer özellik olarak ise ahşap kenarbant modellerinin sıkı biçimde yapıştırılması ve kullanılan yapışkanın güçlü olması gerekmektedir. Sürekli düşen bantların mobilya için herhangi bir fayda sağlaması mümkün olmayacaktır. Bu nedenle bu işi mutlaka uzman kişilerden destek alarak yaptırmalısınız. 

En iyi bantlama için kaliteli bir tutkal seçimi yapılmalıdır. Bu konuda çalışacağınız uzman kişiler ile mobilyalarınızı en sağlıklı biçimde bantlama işlemleri yaptırabilirsiniz. Ahşap kenarbant özellikleri bu şekilde sıralanabilir.  

Ahşap Kenarbant Çeşitleri Nelerdir? 

Eşyaların ömrünü uzatan ahşap kenarbant farklı çeşitleri olan bir üründür. Her mobilya tasarımı için farklı bir bant kullanımı yapılmaktadır. Özellikle bantların kullanım boylarının doğru ayarlanması da çok önemlidir.  

Kenar bantları birçok farklı model ve desenden yapılabilmektedir. Burada asıl amaç mobilyaya uyum göstermesi ve bütünlük oluşturmasıdır. En çok tercih edilen kenarbant çeşitleri ise şunlardır:  

  • PVC Kenar Bandı: En çok tercih edilen kenar bant çeşitlerinden birisi Pvc kenar bantlarıdır. Pvc her türlü alanda rahatlıkla kullanılan plastik bir malzemedir. Kenar bantlarının çoğu da pvc dokudan yapılmaktadır. Bu bantların kendinden tutkalları vardır ve melamin, pvc gibi birçok yüzeyde rahatlıkla kullanılmaktadır. Hem kullanışlı olması hem de ürün çeşitinin çok olması nedeniyle pvc kenar bantları çok tercih edilmektedir. 
  • Tutkallı Kenar Bandı: En çok tercih edilen diğer kenar bant çeşidi ise tutkallı kenar bandı modelidir. Bu makinelerin en önemli özelliği kenar bantlama makinesine ihtiyaç duymadan işlem yapabilme özelliğidir. Kendi tutkalını ısı ile kolayca kullanmak mümkündür. Doğru bir kullanım şekli ile tutkallı kenar bantları mobilyaların kullanım ömrünü uzatır.  
  • 3D Kenar Bandı: Diğer bir kenar bandı çeşidi ise 3D kenar bandıdır. Bu model bantlar 3 boyutlu bir görünüme sahiptir ve her türlü kimyasal maddeye karşı da oldukça dayanıklıdır.  
Kenar Bantlama İşlemi Nasıl Uygulanır? 

En çok merak edilen işlemlerden birisi ahşap kenarbant uygulamasının nasıl yapıldığıdır. Bu işlemi yapmanız için mutlaka uzman birisinden destek alınması gerekmektedir. 

Kenar bantlama işlemi için öncelikle mobilyaya uygun boyut ve kalınlıkta kenar bantları şeritler şekline kesilmektedir. Sonrasında ise özel ve çıkmaz tutkallar ile mobilyanın kenarlarına yapıştırma işlemi uygulanır. Son olarak tamamlanan kenar üzerine kusursuz bir zemin elde edebilmeniz için özel parlatıcı sürülmektedir.  

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *