Blog

Wood Veneer

Mobilya sektöründe çok sayıda ahşap kaplama çeşitleri bulunur. Doğada yüzlerce ağaç çeşidi vardır. Kullanılan malzemeye göre de kaplama konusunda farklılıklar görülmektedir.  

Ahşap kaplama işlemi genel olarak ağaç kütüklerinin işlem görmesi ile ortaya çıkan tahta parçalarıdır. İnce olan bu tahta parçaları kaplama ürünlerinin kullanımı için son halidir. Ağaçların kurutulması ve kesilmesi ile birlikte birçok ahşap kaplama modeli ortaya çıkabilir.  

Birçok farklı ağaçtan kaplama üretildiği için isimleri de buna göre farklılık göstermektedir. Sert ağaçlardan üretilen kaplamalar daha farklı, yumuşak ağaçlardan üretilen kaplamalar ise çok daha farklıdır.  

En çok kullanılan 5 ana ahşap kaplama çeşidi vardır. Bunlar arasında masif ahşap, yonga levha, sunta levha, MDF ve kontrplak yer almaktadır. Yazımızı okuyarak tüm bu ahşap kaplama çeşitleri hakkında bilgi edinebilirsiniz.  

ahşap kaplama çeşitleri

Masif Ahşap  

Masif ahşap, en doğal ahşap kaplama çeşitlerinden birisidir. İçerisinde başka hiçbir madde bulunmayan, sadece ahşabın kendisinden elde edilen bir kaplama türü olarak karşımıza çıkmaktadır.  

Masif ahşabın her üründe kullanımı pek mümkün değildir. En çok kullanıldığı alanlar arasında ahşap doğramalar ve ahşabın taşıyıcı olarak görev olduğu alanlar yer alır. Masif ahşabın en çok tercih edilen kullanım şekli dekoratif ürünlerde tamamlayıcı olarak kullanılmasıdır. 

Yaşam alanınızda kullandığınız aksesuarlarda masif ahşap kaplama kullanarak evinizde doğal bir görünüm yaratabilirsiniz.  

Masif ahşabın diğer bir özelliği ise ıslak yüzeyler için uygun olmamasıdır. Ne yazık ki ıslak yüzeylerde kullanıldığında masif ağaçların kullanım ömrü oldukça kısa olacaktır. 

Yapımında genellikle sert ağaç türleri kullanılmaktadır. Örnek ağaç türleri olarak maun, meşe ve akçaağaç türlerini gösterebiliriz. Kiraz gibi ağaç türleri ince olduğu için masif ahşap yapımında çok daha az kullanılmaktadır. 

ahşap kaplama çeşitleri

Sunta Levha  

En çok tercih edilen ahşap kaplama çeşitleri arasında sunta levha yer almaktadır. Sunta levha yapmak için ağaçlar balmumu, reçine ve ısı kullanımı ile bir araya getirilmesi gerekir. Çok ucuz bir ahşap kaplama modeli olarak karşımıza çıkmaktadır. 

Sunta levha yapımında genellikle yumuşak ağaçlar kullanılır. Dayanıklı yapısı ile dikkat çeken sunta levhaları birçok alanda kullanmak mümkündür. Özellikle evlerde sıklıkla kullanılan mobilyaların çoğu sunta levhadan üretilmektedir. 

Çalışma masası, yemek masası, banyo dolapları, mutfak dolapları, kitaplık gibi günlük olarak kullanılan eşyaların yapımında sunta levha tercih edilir. Üstelik bu ürünün çok hafif bir ürün olması sebebiyle kolay taşınma imkanı vardır. Bu da evlerde kullanımını kolaylaştıran bir etkendir.  

Tercih edilen ahşap kaplama çeşitleri arasında yer alan sunta levhalar kullanım amaçlarına göre 6 ile 4mm kalınlığında üretilir. Boyut ve genişliklerinin belirlenebilmesi için kullanılacağı alanın öncesinde belirlenmesi gerekir. Mutfak, banyo, oturma odası, dekoratif ürünler gibi her türlü alan ve amaç için rahatlıkla kullanılabilen bir üründür. 

Yonga Levha 

Mobilyalarda kullanılan ahşap kaplama çeşitleri arasında yonga levha da yer almaktadır. Yonga levha yapımı için ağaç yongalarının tutkal ile sıkıştırılması gerekir. 

Yonga levhaların birçok kullanım özelliği vardır. Özellikle bu ahşap türlerinde yanma görülmez. Suya dayanıklı yapısı ile öne çıkar. Bu gibi özellikleri sayesinde oldukça kullanışlı ve güvenilir bir ahşap çeşididir.  

Böceklenme yapmaması ise yonga levhaların diğer özellikleri arasında yer alır. Diğer ahşap kaplama modelleri ile karıştırılan yonga levhaların yönü yoktur. Homojen bir yapısı vardır. Yonga levhaların kullanım alanı da oldukça geniştir. Bu tarz levhaları melanin, plastik, kağıt gibi birçok madde ile kolayca kaplanabilmektedir. 

Yonga levhaları dilerseniz boyayarak da kullanabilirsiniz. Bu işlemi yapabilmek için ise önceden astarlama yapmanız yeterli olacaktır. 

MDF Kaplama 

Özellikleri ile öne çıkan ahşap kaplama çeşitleri arasında Mdf kaplama da yer almaktadır. Üstelik en dayanıklı kaplama çeşitlerinden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. 

Mdf kaplama oldukça güçlüdür ve yoğun bir yapısı bulunmaktadır. Dayanıklı yapısı ile öne çıkan Mdf kaplama günümüzde kullanılan birçok mobilyada tercih edilen bir üründür. Mobilyalarda kullanılarak ürünlerin daha şık ve zengin bir görünüme kavuşmasını sağlar. 

Mdf kaplamanın yüzeyi homojendir ve pürüzsüz bir yapıya sahiptir. Bu nedenle üzerine kolayca boyama yapılabilmektedir. Renkli mobilyalarda en çok tercih edilen ahşap kaplama modeli bu nedenle Mdfdir. 

Ahşap neme ve suya karşı oldukça dayanıklıdır. Bu nedenle nemli ortamlarda mobilyalar için sıklıkla tercih edilmektedir. Makine ile işlenmesi de kolay olan bir üründür ve freze işlemi ile kolayca şekillendirilebilir. Bu gibi özellikleri ile kullanım alanı da oldukça geniştir. 

Mdf kaplamayı banyo, mutfak dolaplarınızın yanı sıra kitaplık, masa, sehpa gibi mobilyalarınızda da tercih edebilirsiniz. 

Kontrplak 

Çok kullanılan ahşap kaplama çeşitleri arasında son ürünümüz ise kontrplak kaplamadır. Kontrplak, düz ahşap levha meydana getirmek için yapılır ve ahşapların birbirine bağlanması ile ortaya çıkarılır. Birçok katmanı vardır.  

Çok güçlü ahşap türlerinden birisi olarak kullanılmaktadır. Yapımında sert ağaçlar kullanılmaktadır. Özellikle eğilme gibi durumlara karşı çok dayanıklı bir yapısı vardır. Güçlü ve dayanıklı yapısı nedeniyle döşeme ve mobilyalarda sık kullanılan bir ahşap kaplama olarak karşımıza çıkar.  

Leave a Reply

Your email address will not be published.