Blog

Evinizin Dekorasyonuna Uygun Kaplama Marküteri

Ahşap ürünlerinde istediğiniz ebatlar aradığınız kalite! Farklı seçenekleri olan ahşap ürünleri en uygun fiyatlarla Woodlent'te!

Evin dekoratif görünmesi hepimiz için oldukça önemlidir. Farklı malzemelerin bir araya getirilmesiyle ev dekorasyonu yapılmaktadır. Evinizin dekorasyonuna uygun kaplama marküteri seçimi bu alanda ön plana çıkmaktadır.  

marküteri sanatı

Marküteri Sanatının Ortaya Çıkışı Ne Zamandır? 

Marküteri sanatı, değişik renklerdeki ahşap kaplamaların kesilmesi ile iç içe yerleştirilmesidir. Aynı zamanda bu işlem esnasında boya kullanılmaz. Ağaçların doğal renkleri kullanılarak uygulanan bir oyma sanatıdır. Bu sanat oldukça eski bir sanattır. Marküteri sanatının ortaya çıkışında; 

 • Antik Mısır tarihine kadar uzanan bu sanat mobilyalarda ve parkelerde kullanıma sunulmaktadır. 
 • Antik Mısır döneminde Cleopatra’ya el becerilerini göstermek isteyen ustaların kraliçenin zevkine uygun eserleri meydana getirebilmek amacıyla farklı süsleme teknikleri kullanırlarmış.  
 • Bu teknikler geliştirilirken marküteri sanatı ortaya çıkmıştır.  
 • Cleopatra tarafından çok beğenilen marküteri sanatı tüm dünyaya çok çabuk yayılmış.  
 • İran, İtalya, Fransa vb. Avrupa ülkelerinde de sıkça kullanılmaya başlanmış.  
 • Zaman ilerledikçe dünyayı modern akımlar etkisi altına almaya başlamıştır.  

Bu akımlar sebebiyle kullanımı azalan marküteri çoğunlukla Fransa’da yapılmaya devam edilmiştir. Osmanlı tarihinde ise sadece Fatih Sultan Mehmet zamanında kullanılmıştır. Daha sonraları unutulmaya yüz tutmuştur.  

marküteri sanatı

Kaplama Marküteri Seçimi 

Ev dekorasyonuna önem veren kişiler için kaplama marküteri seçimi önemli bir konudur. Üstelik kaplama marküteri evin daha lüks gözükmesine olanak sağlamaktadır. Bu lüks görünüme ulaşmak için su değmeyen zeminlerde, sehpa, sandık, yatak odası, yemek odası gibi mobilyalarda kaplama marküteri kullanabilirsiniz. 

Kaplama Marküteri Tarihi 

Marküteri sanatı önceleri saray gibi yüksek sınıflarda kullanılıyordu. Teknolojinin gelişmesi sayesinde bu sanata çok daha kolay ulaşılabilmektedir. İlk olarak zenginlik göstergesi olan kaplama marküteri şimdilerde herkesin kolaylıkla sahip olabileceği niteliktedir. Lazer kesim tekniği kullanılarak oluşturulabilecek marküteri ev dekorasyonuna daha estetik bir görünüm kazandırır. Ancak sudan uzak tutmalısınız.

Marküteri sanatı geçmişi ve klasikliği temsil ediyor gibi görünse de modern motifler uygulanarak mekânların daha şık ve estetik bir görünüm kazanması sağlanabiliyor. Böylece bu sanat kullanılarak daha özel mobilyalar ortaya çıkıyor. Aynı zamanda günlük kullanılan mobilyalar için de oldukça uygun ve gösterişli bir teknik olarak kaplama marküteri karşımıza çıkmaktadır. 

Kaplama Marküteri Seçimi ve Yapımı 

Marküteri yapımı titizlik ve ustalık gerektiren bir sanat dalıdır. Farklı renklerdeki ahşapların bir araya getirilmesi ile marküteri sanatı oluşturulmaktadır. Ortaya çıkarılan eserler kişilere özeldir. Bu nedenle ortaya çıkan eserlerin aynısının yeniden yapılması mümkün değildir. Bu durumun nedeni ahşabın içinde bulunan desenin her zaman farklı olmasından kaynaklanmaktadır. Marküteri bulunduğu ortamı daha şık göstermesi nedeni ile sık sık tercih edilmektedir. Ustalar marküteri sanatını lazer teknolojisi ile harmanlayarak bu sanatın devam etmesini sağlamaktadırlar. Böylelikle farklı renkler, farklı desenler, farklı motifler bir araya getirilerek insanın iştahını kabartan sanat eserleri haline getiriliyor. Estetik ve şık görünüm için ilk sıralarda yer alan bu sanat dekorasyon için vazgeçilmezdir. 

Kaplama Marküteri Seçiminde Fiyat 

Marküteri sanatı bazı bütçeler için maliyetli görünebiliyor. Ancak marküteri mobilyalar dayanıklı ve masif ahşaptan üretildikleri için uzun yıllar boyunca kullanılabiliyor. Dolayısıyla bu açıdan baktığımızda bir miktar maliyetli olmasını anlayabiliriz. Ancak yapılacak maliyetin sadece tek seferlik olduğu ve alınan mobilyanın uzun yıllar hiçbir zarar görmeden kullanılacağı akıldan çıkarılmamalıdır. Kısaca sadece size ait olan, sizden başka kimsenin sahip olamayacağı bir mobilyayı siz yıllar boyunca kullanacaksınız. 

Kullanım Avantajları 

Kaplama marküteri kullanım avantajları saymakla bitmez. Bunlar arasında;  

 • Marküteri leke tutmadığı için zeminde kullanıldığı takdirde üzerinde ayakkabı ile yürüme imkânı sağlar.  
 • Mobilyalara karşı oldukça dayanıklıdır. 
 • Evlerin yerden ısıtmalı olmaları durumunda da kullanıma uygundur.  
 • Olası darbelere karşı dayanıklıdır.  
 • Leke ve toz tutmadığı için temizlik konusunda kullanımı kolaydır.  
 • Güneş ışığının zararlı ışınlarından etkilenmez. Bu nedenle mobilyaların renginde solma olmaz.  
 • Evlerde kullandığımız kimyasal temizlik malzemelerine karşı dayanıklıdır.  
 • Kimyasallardan kaynaklanan aşınmalar marküteri mobilyalarda karşınıza çıkmaz.  
 • Temizlenme açısından oldukça kolaydır.  
 • Nemli bez ile rahatça temizleyebilirsiniz.  
 • Mobilyaların evin dekorasyonuna uygun olarak monte edilmesi oldukça kolaydır.  
 • Üzerine ekstradan cila yapmak gerekmez.  
 • Tütün ya da odun ateşinden etkilenmez, zarar görmez.  
 • Bakımı oldukça kolaydır.  

Eşi benzeri olmayan tasarımı sayesinde bulundukları mekânlara özgün bir görünüm katarlar. Üstelik kullanıldıkları ortamı daha dekoratif ve şık gösterirler.  

Marküteri Kaplama İşlemi 

Marküteri kaplama işlemi üç çeşittir. Bunlardan ilki tek renk kaplamadır. Bu nedenle marküteri kaplamada tonlar arası geçişi sağlamak önemlidir. Genellikle soyut çalışmalar tercih edilmektedir. Çift renk kaplama çeşidinde iki farklı renk ve tonlar arasındaki geçişi sağlamak önemlidir. Bununla birlikte bir diğer kaplama çeşidi olan çok renkli kaplamada ise kaplamada kullandığınız tonlar arasındaki geçişleri gölge, ışık ve nesneler arasındaki dengeyi sağlayabilmeniz önemlidir. 

Marküteri Kaplama İşlemi Aşamaları 

Marküteri seçiminizi yaptınız. Peki, şimdi ne yapmalısınız? Marküteri kaplama işlemi için öncelikle desen oluşturma aşaması tamamlanmalıdır. Özgün desenleri tercih edebilirsiniz. Desenler çizim programlarında hazırlandığında daha kolay olmaktadır. Ancak çizime geçmeden önce temaya ve motiflere karar vermelisiniz. Daha sonra ahşap türüne göre marküteriye karar vermelisiniz. Son aşama çizimleri lazer makinesi yardımı ile kesmektir. Kısacası kesim işleminden sonra parçaları birleştirerek istediğiniz mobilyaya dönüştürebilirsiniz.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir